Ethereum 2.0 Nedir?

Ethereum ilk olarak Temmuz 2015’te piyasaya sürüldü. O zamandan beri, Ethereum blok zinciri birçok güncellemeden geçti, ancak hiçbiri Serenity Yükseltmesi olarak da bilinen 2.0 sürümü kadar önemli değildi.

Ethereum 2.0 Sürümü Neden Önemlidir?

Ethereum 2.0, ağın konsensüs mekanizmasındaki en büyük değişikliği içerecek – mevcut iş kanıtı (PoW) konsensüs mekanizmasından hisse ispatına (PoS) geçecek.  Bu değişiklik, aşağıdakiler dahil olmak üzere ağın birçok yönünü iyileştirecektir;

  • Sürdürülebilirlik—düşük çevresel etki
  • Ölçeklenebilirlik—artan işlem sayısı
  • Güvenlik—%51 saldırı olasılığının azalması

Ethereum’un yükseltilmesi için uygulanan PoS sürümüne Casper Protokolü denir.

Ethereum Neden PoS’a Geçiyor?

PoS, bir ağı güvenceye almak ve işlemleri doğrulamak için ekonomik bir teşvik modeli kullanır. Başka bir deyişle, PoS, insanların belirli eylemleri gerçekleştirmeleri için finansal bir motivasyon yaratır – meşru işlemleri doğrulamak için bir ödül veya gayri meşru işlemleri doğrulamak için para cezası.

Ağ kullanıcıları, yeni işlemleri onaylama fırsatı için Ethereum’un yerel kripto para birimi olan etherlerinin (ETH) bir kısmını paylaştırır. Yanlış veya hatalı işlem onayları, stake edilen fonlardan alınan ceza ücretleri ile sonuçlanacaktır. Değişiklik, Ethereum’un sürdürülebilirliği, ölçeklenebilirliği ve güvenliği geliştirirken rekabetçi blok zinciri alanında alakalı kalmasına yardımcı oluyor. Kripto staking ve gereksinimleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için lütfen makalemizi okuyun .

Ethereum 2.0

Ethereum 2.0, Ethereum’un Yerini Alacak Mı?

Blok zinciri işlemlerinin değişmezliği, geçmiş olayların asla değiştirilememesini sağlar.  Ethereum 2.0 yükseltmesi, yeni konsensüs modelini kullanarak yükseltme sonrası işlemleri eklerken ve doğrularken, yükseltme öncesi işlemlerin doğruluğunu içerecek ve buna güvenmeye devam edecek.  Ethereum 2.0, eski Ethereum ağının değiştirilmesinden ziyade bir yükseltme olarak görülmelidir.

Ethereum 2.0 Sürdürülebilirliği Nasıl İyileştirecek?

PoW’nin olumsuz çevresel etkileri olabileceğini kabul etmek, Ethereum 2.0’ın nasıl daha fazla sürdürülebilirlik sağlayacağını anlamanın anahtarıdır. PoW ağları, saniyede milyarlarca hesaplama yapmak için yüz binlerce bilgisayar gerektirebilir; Bu hesaplamaların oranı, hash gücü olarak bilinir. Bu hesaplamalar, kirliliğe neden olan santraller tarafından üretilen elektriği gerektirir.

Ethereum 2.0’ın PoS modeli, saniyede milyarlarca hesaplama ihtiyacını ortadan kaldırır. Bu hesaplamalar, meşru işlemleri doğrulamak için bir ödülle değiştirilir; katlanarak daha az elektrik gerektirir ve Ethereum’un sürekli büyüyen, eko-bilinçli bir dünyada uzun vadeli sürdürülebilirliğini geliştirir.

Bir Cevap Yazın

  1. Ethereum 2.0 Nedir? için yorumda bulun

    Ethereum 2.0 Nedir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Ethereum 2.0 Nedir? için ilk yorumu yapabilirsin.