Pasif gelir nedir?

İnternet üzerinden para kazanmak üzerine araştırmalar yaptığınızda, özellikle yabancı blog sitelerinde “Passive income” olarak adlandırılan “Pasif gelir” tabiriyle sıklıkla karşılaşmışsınızdır. Pasif gelirin tam olarak ne olduğundan bahsetmeden önce dilerseniz kısa bir süreliğine hayal kuralım.

Evet yanlış okumadınız, hayal edin:

Brezilya, Kosta Rika veya Tayland’a belirsiz bir süreliğine tatil kaçamağına çıktınız. Kum ve deniz arasında güzel bir tatil yaparken sürekli yeni lezzetler keşfediyorsunuz. Yerel restoranlarda yeni müzik gruplarıyla tanışıyorsunuz. Hayatınız boyunca hiç bu kadar eğlendiğinizi hatırlamıyorsunuz.

Tabii bu esnada e-postalarınıza hiç bakmıyorsunuz bile. Facebook mu? Boşverin gitsin. Tıpkı 1970’li yıllardaki gibi yaşıyorsunuz.

Daha sonra tatilden yeteri kadar keyif aldığınızı düşündükten sonra Türkiye’ye geri dönüş yapıyorsunuz ve banka hesabınızı kontrol ediyorsunuz. O da ne? Siz bir aydır tatil yaparken banka hesabınızdaki para sürekli artmış. Hiçbir iş yapmadığınız halde, tatilin keyfini çıkarırken para kazanmışsınız.

Rüya gibi duruyor değil mi? Oysa bunu gerçeğe dönüştürebilmek sizin elinizde. Başlıkta yer alan “Pasif gelir” işte tam olarak bu: Hiçbir şey yapmadan, sürekli ve düzenli bir şekilde para kazanmak.

Pasif gelir nasıl kazanılır?

Pasif gelir kazanmanın belli başlı yolları var. Bunlardan biri ve en yaygın olanı, kira geliri. Ev veya işyerinizi kiraya verdiğiniz takdirde her ay düzenli olarak para kazanabilmeniz mümkün. Geleneksel olan bu yöntemin dışında kendi kendini yöneten bir işletmeye sahip olmak da yattığınız yerden para kazanmanızı sağlayacaktır.

  • Kitap, müzik ve bunun gibi sanat eserlerinden elde ettiğiniz telif hakları
  • Bono ve hisse senetleri
  • Otomat cihazları

Gibi para kazanma araçları da pasif gelir oluşturmanıza imkân tanıyor. Ancak en yaygın olanı, internet üzerinden pasif gelir kazanmak! Bunu sağlamanın yolu da ilgi istemeyen, sık güncellenmeyen ve her zaman ziyaret edilebilen web siteleri oluşturmaktan geçiyor. Öyle bir web sitesi oluşturmayı hayal edin ki, size ihtiyaç kalmadan kendi kendini yönetebilsin. Kullanıcılar üye olsun ve sizin yerinize içerik girsin. Siz sadece reklam kodlarını yerleştirin ve site para kazandırmaya başlasın.

Harika olurdu değil mi? O halde hemen çalışmalara başlayın!

Bir Cevap Yazın

  1. Pasif gelir nedir? için yorumda bulun

    Pasif gelir nedir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Pasif gelir nedir? için ilk yorumu yapabilirsin.