Sıkıcı Giden İşinizi Heyecanlandırma Yolları

Hepimiz zaman içerisinde iş yerimizdeki rutinden sıkılabiliriz. Fakat sıkıcı giden işinizi heyecanlandırma yolları sayesinde işiniz daha zevkli bir hal alabilir.  Özellikle uzun süre aynı işte çalışan kişiler bir süre sonra işin verdiği sıradanlıktan sıkılarak iş değiştirmeyi bile düşünebilirler. Yazımızda sizlerle sıkıcı giden işinizi heyecanlandırma yolları paylaşacağız. İsterseniz bu yöntemleri denedikten sonra iş değiştirme fikrini tekrar düşünün.

Günlük İş Rutininizde Değişiklikler Yapın

Bir durumdan sıkıldığınız zaman yapmanız gereken ilk şeylerden birisi rutin değiştirmek olması gerekiyor. Örneğin sabah işe sürekli aynı otobüsle gidiyorsanız, bu sefer farklı bir yöntem kullanarak gitmeyi deneyin. Veya her sabah işe geldiğiniz zaman bilgisayarınızı açıp maillerinizi kontrol etmenize gerek yok. Bu yüzden ilk olarak maillerinizi kontrol etmeyin. Bu sefer de iş planınıza bir göz gezdirin.

Kendinize Hedefler Koyun

Günlük planınızda veya uzun vadede hedeflerinizin olması iş motivasyonunuzu korumada sizlere yardımcı olacaktır. Patronunuzda emin olun olduğu yerde bekleyen ve bir üst kademeye geçmek için çaba göstermeyen kişilerden hoşlanmıyordur. Bu yüzden kendinize hedefler koyun ve bu hedeflerinize ulaşmak için bir çalışma planı hazırlayın.

Her Gün Yeni Bir Şeyler Öğrenmeye Çalışın

Hayatınızda ufakta olsa bir yenilik istiyorsanız, bunun en kolay yöntemi; kesinlikle her gün yeni bir şeyler öğrenmektir. Bunun için çok büyük veya zor bir şey öğrenmenize gerek yok. Fakat gece başınızı yastığa koyduğunuz zaman “bugün bunu öğrendim.” Demeniz gerekir. Kendinize bir şeyler katmanıza yardımcı olacak bu yöntemi uygulamak için videolar izleyebilir veya dergi okuyabilirsiniz.

Gelişiminizi Not Edin

İşinizi heyecanlandırırken başarılı adımlar atmak istiyorsanız, bu uzun bir yol ve emek anlamına gelebilir. Gün içerisinde sürekli işlerle meşgul olduğunuz zaman, zamanın daha hızlı geçtiğini görebilirsiniz. Bu yüzden iş yerinizde yaptığınız bütün değişiklikleri not edin. Bu şekilde her şeyden haberdar olmuş olursunuz.

Başkaları İçin Bir Şeyler Yapın

İnsanların büyük bir çoğunluğunu başka birisine yardım etmek mutlu eder. Psikologlar birisine yardım ettiğimiz zaman oluşan bu etkiyi “yardımcı yüksek motivasyon” adıyla değerlendiriyor. Buna ek olarak başka birisi için bir şey yapmak veya başka birine yardım etmek işimize daha fazla bağlanmamızı sağlayabileceği gibi kişilerle ilişkimizi de güçlendirecektir. Bu yüzden kendi iş düzeninizden sıkıldığınızı düşünüyorsanız, başkalarına işlerinde yardımcı olmayı deneyebilirsiniz. Bu hem sizi geliştirecektir. Hem de faklı işleri denemenizi sağlayacaktır.

Bir Cevap Yazın

  1. Sıkıcı Giden İşinizi Heyecanlandırma Yolları için yorumda bulun

    Sıkıcı Giden İşinizi Heyecanlandırma Yolları için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Sıkıcı Giden İşinizi Heyecanlandırma Yolları için ilk yorumu yapabilirsin.