Stok Fotoğrafçılığı Yaparak Nasıl Para Kazanılabilir?

Dünya çapında sosyal medya etkileyicileri, blog yazarları, gazeteciler, işletmeler ve kuruluşlar, hikayelerini geliştirmek veya ürün ve hizmetlerini pazarlamak için fotoğraflara ihtiyaç duyar.

Stok fotoğrafçılığı, birçok kişinin baskı ve dijital dağıtım için fotoğraf gereksinimlerine anında ve uygun maliyetli bir çözümdür. Fotoğrafçılar için dijital pazarlama dünyası, yüksek kaliteli fotoğraflar için büyük bir talep yaratıyor ve stok fotoğraf satışını işletmeniz için potansiyel olarak kazançlı bir gelir akışı haline getiriyor. Stok fotoğrafların nasıl satılacağına ilişkin bu nihai kılavuzda, farklı lisanslama seçeneklerini, fotoğrafçı kalabalığının arasından nasıl sıyrılacağınızı ve stok fotoğrafçılığı çevrimiçi olarak nerede satabileceğinizi açıklayacağız.

Adobe Stock

Abobe Stock, fotoğrafçılara %33 oranında telif hakkı sunuyor. Adobe Stock ile çalışmanın en büyük avantajlarından biri, özellikle Adobe iş akışınızın bir parçasıysa, uygulama kolaylığıdır. Fotoğraflarınızı doğrudan Lightroom Classic, Bridge ve mobil Photoshop mix uygulaması aracılığıyla gönderebilirsiniz.

Alıcı tarafında, Adobe Stock ile stok görseller satın almak, onlara satın almadan önce görseli tasarımlarında veya video projelerinde önizleme avantajı sağlar. Adobe yazılımı ayrıca, büyük kitaplıklarında belirli fotoğrafları düzenlemeyi ve aramayı kolaylaştıran mükemmel arama motoru özelliğine sahiptir. Adobe ile çalışmak, fotoğraflarınızı dünya çapında milyonlarca Adobe kullanıcısının önüne çıkarır.

Stok Fotoğrafçılığı

Getty Resimleri

Getty, stok fotoğrafçılık için en büyük pazara sahip bir medya lisanslama şirketidir. Getty, fotoğrafları, videoları ve müziği lisanslar ve tek seferlik lisanslardan abonelik planlarına kadar çeşitli müşteri ihtiyaçlarına uygun birden fazla lisans planı sunar.

Getty Images ile çalışmak istiyorsanız, incelenmek üzere 3-6 resim yükleyerek uygulamaları aracılığıyla katkıda bulunmak için başvurmanız gerekir. Katkıda bulunduğunuzda, fotoğrafları Getty editörlerine gönderirsiniz; burada editörleri, onları kütüphane kataloğunda satın alınmak üzere mevcut olmadan önce gereksinimleri karşıladıklarından emin olmak için değerlendirir.

Getty ile çalıştığınızda, çalışmanızın telif hakkı sizde kalırken Getty sizin adınıza lisansları idare eder. Getty %15-20 öder ve özel katkıda bulunanlar fotoğraflarından %45’e kadar kazanabilir, ancak portföyünüze müşteri talebini karşılayan ne kadar çok içerik yüklerseniz, kazanç için o kadar fazla fırsatınız olur.

Shutterstock

Shutterstock, yüksek hacimli kurumsal müşterileri hedefleyen en büyük küresel stok imaj pazarlarından biridir. Hem katkıda bulunan hem de alıcı için kullanıcı arayüzü mükemmeldir ve iyileştirmeler için düzenli olarak güncellenir. Katkıda bulunan kişi olarak sizin için görsellerinizi yüklemek ve platformlarında stok görsel performansınızı iyileştirmeye yardımcı olacak ek kaynaklar içeren bir portföy oluşturmak çok kolay; model yayın formları, anahtar kelime önerileri, video atölyeleri ve gerçek zamanlı satış raporları alın.

Shutterstock, fotoğrafçılar için oldukça rekabetçi bir platformdur; bu, fotoğrafları pazarlarında onaylamak için katı gereksinimleri olduğu anlamına gelir. Sitelerinde indirilen varlıklar için ayrıntılı bir kazanç dökümü bulabilir ve diğer stok görsel sitelerine yükleyebileceğiniz görsellerinizin telif haklarını koruyabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

  1. Stok Fotoğrafçılığı Yaparak Nasıl Para Kazanılabilir? için yorumda bulun

    Stok Fotoğrafçılığı Yaparak Nasıl Para Kazanılabilir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Stok Fotoğrafçılığı Yaparak Nasıl Para Kazanılabilir? için ilk yorumu yapabilirsin.