Altın 2022’de İyi Bir Yatırım Mı?

Altın, hisse senetleri ve tahviller gibi diğer piyasalardan çok daha önce var olan en eski işlem gören varlıklardan biridir. Altın, altın yatırımcıları ve tüccarları için pek çok fırsat sunar, ancak düşüşleri de vardır. İnsanların neden altına yatırım yaptıklarını, altına nasıl yatırım yapacaklarını ve altının 2021’de iyi bir yatırım olup olmadığını gözden geçirirken bize katılın.

Neden Altına Yatırım Yapmalı?

Yatırımcılar çeşitli nedenlerle portföylerine altın eklemeyi seçerler, bunlar şunları içerebilir;

Hedge. Altın fiyatları genellikle yükselen enflasyon oranları ve değer kaybeden dolar ile birlikte değerlenir. Bu nedenle, yatırımcılar para kaybettiklerini fark ettiklerinde, bir hedging varlığı olarak altın satın almayı düşünebilirler. Bu, altının genellikle değerini koruduğu ve hatta doların değeri düştüğünde değer kazandığı genel mantığı izler.

Güvenli bölge. Para birimlerinin aksine altın, faiz kararlarından doğrudan etkilenmez ve arz ve talebini kontrol etmek için basılamaz. Altın, zaman içinde değerini koruyan ve olumsuz ekonomik olaylar sırasında bir sigorta poliçesi olarak davranma değerini kanıtlamış kıt bir varlıktır. Bu nedenle altın, birçok yatırımcı tarafından güvenli bir liman olarak kabul edilmektedir.

Portföy çeşitlendirmesi. Dengeli bir portföy, genellikle hisse senedi piyasasıyla negatif korelasyona sahip oldukları için altın gibi çeşitlendirme varlıkları içerecektir. Çeşitli bir yatırım portföyüne sahip olmak, yatırımcılar için risk ve oynaklığı azaltmaya yardımcı olur.

Altın hisse senedi fırsatları. Altın stoklarının değerleri genellikle kısmen değerli metal olan altının fiyat hareketleri ile yansıtılır. Ancak altın stokları, altın fiyatı düşük olduğunda bile karlılığını koruyabilir. Ek olarak, birçok altın madenciliği şirketi güçlü temettüler ödüyor ve bu da yatırımcıların altın yerine altın hisseleri satın almaları için daha fazla teşvik sağlamaya yardımcı olabilir.

altın yatırım tavsiyesi

Altın Yatırım Ürünleri

Diğer emtialara kıyasla, altına maruz kalmak kolay olabilir. Yatırımcılar birçok yatırım ürünü ile altına yatırım yapmayı seçebilirler. Ayrıca, petrol ticareti veya mevsimsel olaylardan veya ekonomik istikrarsızlıktan etkilenebilecek tarım ürünleri ticareti gibi belirli emtialardan daha az uçucudur.

Külçe Altın ve Fiziksel Altın

Her türden yatırımcı için popüler bir yatırım ürünü külçe altındır. Külçe altın, ticarete uygun rafine bir biçimde fiziksel metalin kendisidir ve altın külçe, külçe veya madeni para olarak görünebilir. Yatırımcılar genellikle bunları bir kıymetli metal satıcısından, bankadan veya aracı kurumdan internet üzerinden veya şahsen satın alabilirler.

Altın külçelerine ek olarak, yatırımcılar altın takılar veya diğer fiziksel altın ürünleri satın almayı seçebilirler. Bununla birlikte, söz konusu işgücü ve ürünün perakende fiyatlandırması nedeniyle altın takılarda genellikle bir fiyat artışı vardır. Fiziksel altın, diğer finansal varlıklar kadar kolay depolanamaz. Çok fazla yer kaplar ve ek kayıp veya hırsızlık riskiyle birlikte gelir. Herhangi bir türden fiziki altını satın alırken ve saklarken, kayıp veya hırsızlık durumunda sigortanız olduğundan emin olmalısınız.

Bir Cevap Yazın

  1. Altın 2022’de İyi Bir Yatırım Mı? için yorumda bulun

    Altın 2022’de İyi Bir Yatırım Mı? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Altın 2022’de İyi Bir Yatırım Mı? için ilk yorumu yapabilirsin.