Banka Kartı AA/YY Nedir?

Banka kartınızda, “geçerliliğe kadar” ifadesinin yanında listelenen bir tarih vardır. Bu tarih, banka kartınızın geçerli olduğu ay ve yıldır (AA/YY), yani kartın geçerlilik süresi o aydaki o günden sonra dolana kadardır. Mevcut kartınızın süresi dolmadan bankadan yeni bir banka kartı almalısınız.

Bir Banka Kartına MM YY Nasıl Yazılır?

Kısacası, tüm finansal işlem kartları, kartın son kullanma tarihini şu iki biçimden birinde göstermelidir: “AA / YY” veya “AA-YY” – ilki kredi kartları için açık ara en yaygın olanıdır. Bu, ay için iki, yıl için iki haneyi temsil eder – örneğin, “02 / 24”.

Son Kullanma Tarihi İçin AA Ne Anlama Geliyor?

AA/YY Ay/Yılın kısaltmasıdır. AA/YY kısaltması, kredi veya banka kartının son kullanma tarihine karşılık gelir. “AA” terimi ayın iki hanesini, “YY” ise son kullanma yılını ifade eder.

AA/YY

Banka Kartlarında CVV ve AA/YY Nedir?

“AA” terimi, ayın iki hanesini, “YY” ise sona erme yılını ifade eder. Kredi kartı veya banka kartınızdaki CVV Numarası (Kart Doğrulama Değeri), VISA, MasterCard ve Discover markalı kredi ve banka kartlarında 3 haneli bir sayıdır. CVV/CVV2/CSC/CID bilgileri herkese hizmet olarak verilmektedir.

CVV Sayı Nedir?

CVV, kart doğrulama değeri anlamına gelir ancak kredi kartlarındaki güvenlik kodu için her şeyi kapsayan bir terim olarak hizmet edebilir. Her kredi kartı şirketinin kart doğrulama değeri kodu için CVV2 gibi kendi adı vardır.

Ancak farklılıklar burada bitmiyor. Visa, Mastercard ve Discover üç basamaklı güvenlik kodları kullanırken American Express güvenlik kodu dört basamaklıdır. Uzunluğu veya adı ne olursa olsun, kredi kartınızın CVV kodu, kredi kartı numaranızın, banka kartı numaranızın, PIN’inizin veya son kullanma tarihinizin bir parçası değildir. Bu sayıların hepsi birbirinden ayrıdır.

CVV Numaramı Nerede Bulabilirim?

Konum değişse de, kartınızın CVV’si kartın üzerinde yazılıdır. Visa, Mastercard veya Discover kartlarında CVV tipik olarak kartın arkasında, kartı imzalamanız gereken kutunun en sağ tarafında bulunur. American Express kartının dört haneli güvenlik kodu genellikle ön tarafta, kredi kartı numarasının üzerindedir. Bazı kartlarda güvenlik kodu, kredi kartı numarasının altında, arkada olduğu gibi başka bir yerde olabilir.

CVV numaranızı kartınız olmadan bulmak istiyorsanız, şansınız kalmayabilir. Genellikle CVV numaranıza çevrimiçi olarak erişemezsiniz. Ancak, istisnalar vardır. Bazı kredi kartları, kart bilgilerinizi bir mobil uygulamada görüntülemenize olanak tanır. Güvenlik kodunu bulmakta sorun yaşıyorsanız veya kod okunamayacak kadar aşınmışsa kartı veren kuruluşla iletişime geçin.

Bir Cevap Yazın

  1. Banka Kartı AA/YY Nedir? için yorumda bulun

    Banka Kartı AA/YY Nedir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Banka Kartı AA/YY Nedir? için ilk yorumu yapabilirsin.