Altın fiyatını kim belirler?

Türk insanı için bir numaralı yatırım aracı olan altın, fiyatının genelde artış göstermesinden sebep küçük yatırımcılar tarafından tercih ediliyor. Peki, hiç merak ettiniz mi, altının fiyatı neye göre belirleniyor? Altının fiyatı neden artar, neden azalır? Aslında bu sorunun cevabı çok basit: Piyasadaki oyuncular arasındaki serbest etkileşimler altının fiyatını belirler.

Ancak dünyada sadece bir adet altın piyasası yok. Dünyanın her tarafından değerli kabul edilen bu sarı metal, birçok ülke piyasasında işlem görüyor. Bu durum da “Altının fiyatını kim belirler?” sorusunun cevabını daha da anlaşılmaz kılıyor. Londra mı, New York mu? İstanbul mu? Bu piyasalardan hangisi altının fiyatına yön veriyor?

Uluslararası oyuncular rol alıyor

Öncelikle altın talebinde bulunan uluslararası oyunculara kısaca değinmek gerekir:

  • Endüstriyel firmalar (Altın sanayide de kullanıldığı için şirketler tarafından talep edilir)
  • Mücevher firmaları (Altın sadece yatırım aracı olarak değerlendirilmediği için yerli ve yabancı mücevher firmaları da altın talebinde bulunur)w
  • Yatırımcılar (TL, Dolar veya parasını altına çevirerek kısa veya uzun vadede kâr elde etmek isteyen yatırımcılar)

Arz talep meselesi

Yukarıda ismi geçen kişi veya kuruluşların altına olan talebi, arzı doğrudan etkiler. Altın ne kadar az bulunursa o kadar değerlenir. Özellikle Hindistan ve Türkiye gibi ülkelerde düğün mevsiminin başlamasıyla birlikte piyasadan kilolarca altın çekilir. Bu da altın fiyatlarının yükselmesine yol açar. Tamamen serbest piyasa koşulları içinde altının fiyatı şekillenir. Bunun dışında hiçbir ülke doğrudan altın fiyatlarına etki edemez.

Ancak yine de altın fiyatlarına etki etme gücüne sahip bazı ülkeler ve piyasalar mevcut.  Japonya’daki TOCOM, Çin’deki Şangay Altın Borsası, Mumbai’deki MCX, Dubai’deki DCGX, İstanbul’daki ve New York’taki COMEX altının işlem gördüğü en büyük ve önemli piyasalardandır. Bu piyasalar arasındaki altın alışverişi, sarı metalin fiyatının artıp eksilmesinde en önemli etkendir.

Altın ticareti 24 saat boyunca evrensel olarak gerçekleştirilir. Kaba hatlarıyla altın fiyatlarının neden arttığı veya eksildiği sorusu bu şekilde cevaplandırılabilir. Ancak yine de aklınıza takılan sorular varsa lütfen yorum kısmından bize bildirin.

Bir Cevap Yazın

  1. Altın fiyatını kim belirler? için yorumda bulun

    Altın fiyatını kim belirler? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Altın fiyatını kim belirler? için ilk yorumu yapabilirsin.