30 Yaştan Önce Birikim Yapmak Mümkün Mü?

Dönemin şartlarından ötürü yapmanın hayli zor olduğu bilinmektedir. Eğer gençseniz ve belirli bir geliriniz yoksa, birikim yapmanız daha da zorlaşacaktır. Günümüzde birçok kişi birikim yapmak için 30 yaşını beklemekte ve 30 yaşından sonra birikim yapacağına inanmaktadır. Ancak bu düşüncenin yanlış olduğunu ve 30 yaşından öncede birikim yapılabileceğini söylemek mümkündür. İşte 30 yaşından önce birikim yapmanın yolları…

30 Yaştan Önce Yapmak Mümkün Mü?

30 Yaştan Önce Birikim Yapmak Mümkün Mü

Hedef Belirleyerek Yola Koyulmak

Birikim yapmak için öncelikle bir hedef belirlemek gerekmekte ve bu hedef için kararlı olmak gerekmektedir. Bunun için ev, araba veya benzeri unsurlar, hedef olarak koyulabilmektedir. Yani 30 yaşından önce bir mal sahibi olmak, birikim yapmanız konusunda büyük fayda sağlayacaktır. Hedefi belirlerken, bu hedefe ulaşabilmek adına planlama yapmayı da göz ardı etmemeniz gerekmektedir. Doğru, detaylı ve inceliklerden oluşan planlamalar, sizin hedeflerinize daha kolay ulaşmanıza neden olacaktır.

Planlarınızın İçerisine Birikim Hesabınızı Dahil Etmek

Birikim hesabı açarak, 30 yaşından önce birikim yapabilme konusunda büyük bir mesafe kat edebilirsiniz. Birikim hesabı, zorunluluk gerektiren ve şartları nedeniyle sabretmeye zorlamakta olan bir hesaptır. biriktirme konusunda birikim hesabından yardım almanız, birikim hayallerinize ve hedeflerinize ulaşmanız konusunda adeta bir disiplin faktörü olarak karşınıza çıkmaktadır. Öte yandan belirli bir miktarda geliriniz bulunuyorsa, bu gelirinizin bir kısmını birikim hesabınıza ayırtabilirsiniz. Aylık olarak maaşınızdan ya da gelirinizden kesim yapan birikim hesabı, haliyle para biriktirmenize daha çok yardımcı olacaktır.

Bireysel Emeklilik Sisteminden Faydalanın

Bireysel emeklilik sisteminin ülkemizde pek yaygın olduğu görülmese de, birikim yapma konusunda size büyük bir katkı sağlayacaktır. Bununla birlikte bireysel emeklilik sisteminden faydalananlara devletin de yüzde 25’lik katkı sağlaması, haliyle birikim basamaklarını çok daha çabuk bir şekilde çıkmanıza neden olacaktır. Ancak unutmamalıdır ki, bireysel emeklilik sisteminde yer alan paraya uzun bir süre ilişmemeniz gerekmektedir. Aksi takdirde devlet sizden sağlamış olduğu desteği geri alacaktır.

Giderlerinizi Bir Deftere Geçirin

Yapmış olduğunuz harcamalar, gerekli veya gereksiz olsa da, elinizden bir miktar paranın çıkmasına neden olmaktadır. Zorunlu veya gerekli harcamalar kenarda dursun, gereksiz harcamalar ancak bu şekilde açığa çıkabilmektedir. Harcamalarınızı deftere yazmanız, gereksiz olan tüm harcamalarınızın neler olduğunu size sunarken, gereksiz harcamalarınızı tespit etmeniz durumunda bunlardan kurtulmanız çok daha kolay olacaktır. Birikim yapmak isteyen birçok kişi, bu gereksiz harcamalar nedeniyle hedeflerine ulaşmamaktadır. Bu yöntem sayesinde anında gereksiz harcamaları hayatınızdan çıkarmanız mümkündür.

Bir Cevap Yazın

  1. 30 Yaştan Önce Birikim Yapmak 30 Yaştan Önce Birikim Yapmak Mümkün Mü? için yorumda bulun

    30 Yaştan Önce Birikim Yapmak Mümkün Mü? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak 30 Yaştan Önce Birikim Yapmak Mümkün Mü? için ilk yorumu yapabilirsin.