Doğum Parası Hesaplama ve Şartları

Yeni doğum yapan anneler, devletten karşılıksız olarak doğum parası ödemesi almaktadır. Devletin annelere sağladığı bu desteklerden yararlanabilmesi için anne ve babadan birinin Türk vatandaşı olması gerekmektedir. Doğum parası almak için bu şartları yerine getirmeleri gerekmektedir. Doğum parası ödemeleri belirli tarihlerden sonra dünyaya gelen çocuklara ödenmektedir. 2015 yılından sonra dünyaya gelen her çocuğa devlet doğum parası ödemektedir. Peki doğum parası ne kadar?

Doğum Parası Ne Kadar?

Devlet tarafından yeni doğum yapan annelere karşılıksız olarak doğum parası ödemesi yapılmaktadır. Doğum parası almak için bazı şartları yerine getirmeniz gerekir. İlk önce doğum raporunuzun olması gerekir. Doğum izniniz başlamadan önce işten ayrılmamanız gerekmektedir. Aksi halde bu ödeneği alamazsınız. Bundan dolayı çalışan kadınların iş yerindeki sigortalılık halinin devam etmesi gerekmektedir. Diğer bir şart verilen süreden sonra yani 112 gün içerisinde iş yerinde çalışmıyor olmanız gerekmektedir. Ve son olarak ve en önemli şartlardan birisi ise doğum parasını almak için doğumun gerçekleşmiş olması gerekir ve bebeğin sağ olması istenmektedir. Doğum yapmaya hazırlanan anneler devlet tarafından bazı haklar tanınmaktadır. Bunlardan ilki annelik durumundan dolayı iş görmezlik ödeneklerin verilmesidir. Doğumdan sonra veya önce 16 hafta izin kullanmak zorunda olan annelere çalışmadıkları sürenin parasını devlet tarafından ödenmektedir.

doğum parası hesaplama

Asgari ücret 2021 için net 2 bin 825 lira 90 kuruş olmuştu. Asgari ücret geçen yıla göre 500 lira arttı. Böylelikle yüzde 21,56 oranında yükseldi. Asgari ücret ile birlikte evde bakım maaşı, yaşlılık, engelli parası gibi birçok ödeneğin de ücreti arttı. Asgari ücretin artması ile birlikte annelerin doğum paraları da yükseldi. Çalışan annelerin iş göremezlik ödeneği alırken çalışmayanlar için ise süt parası ve doğum yardımı almaktadır. Doğum parası günlük olarak en düşük 31.39 liradan 38.15 liraya, en yüksek ise 235.44 liradan 286.20 liraya yükseldi.

Doğum Parası Hesaplama

Doğum parası almaya hak kazanan anneler, doğum rapor parası hesaplamaları için çocuk sayısına göre hesaplaması gerekmektedir. Doğum parası almaya hak kazanan anneler dünyaya getirdikleri ilk çocuk için 300 TL, ikinci çocuğu için 400 TL, üçüncü veya daha fazla çocuğu olursa 600 TL olarak yardımı alabilir. Devlet tarafından annelere verilen doğum parası ödemeleri çocuğun kimliği çıkartılmış olması gerekir.

Bir Cevap Yazın

  1. Doğum Parası Hesaplama ve Şartları için yorumda bulun

    Doğum Parası Hesaplama ve Şartları için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Doğum Parası Hesaplama ve Şartları için ilk yorumu yapabilirsin.