Altın, Dolar ve Euro Arasındaki İlişki

Şüphesiz ki altın, Dolar ve Euro, hem büyük hem de küçük çaplı tüm yatırımcıların en çok tercih ettikleri yatırım araçları arasında bulunuyor.

Öyle ki değerini hiçbir zaman kaybetmeyen yani yüzyıllardır bir yatırım aracı olarak kabul edilen altın, yatırımın yanı sıra süs eşyası olarak da kullanılırken; tüm dünya piyasalarını etkileyen dolar, sadece ülkemizde değil tüm dünyada en çok kullanılan yatırım aracı olma özelliği taşıyor.

Dolar ve altın arasındaki ilişkinin pozitif yönlü olması bir yana AB para birimi olarak da kabul edilen Euro’daki yükseliş ve azalışlar da piyasası doğrudan etkiliyor.

Altın, Euro ve Dolar arasındaki ilişki başlıklı bu yazımızda bu üç para birimini nelerin etkilediğine kısaca değinmek ardından bu muhteşem üçlü arasındaki ilişkiyle ilgili olarak sizleri bilgilendirmek istiyoruz.

İşte, tüm yatırımcıları, yatırımcıların yanı sıra hepimizi doğrudan etkileyen altın, dolar ve Euro arasındaki ilişkiye dair bilmeniz gereken detaylar:

  • Altın-Dolar ilişkisi:

Altın ile Dolar arasındaki ilişki çoğu zaman zıt yönlü olarak kabul edilse de son zamanlarda dolardaki yükseliş, altını da doğrudan etkiliyor.

Doların hızlı tırmanışı karşısında herkesin dolara yönelmesi, altına olan talebi düşürmesine rağmen, yatırımcılar, daha güvenilir bir araç olduklarını düşündükleri altına da başvurmuyor değil.

Altın fiyatları dolar üzerinden belirlendiğinden genelde doların yükselmesi, altına olan ilgiyi azaltıyor. Ancak toplumsal ve siyasi birtakım olaylar, dolar ve altının birlikte yükselmesine de zaman zaman sebep olabiliyor. Buna örnek olarak ABD başkanlık seçimlerini Trump’un kazanması sonrası altın-Dolar arasındaki paralel yükselişi gösterebiliriz.

Trump’un başkan olmasıyla bir süreliğine Dolar yükselmiş, Dolar’ın bu hızlı yükselişini ise Türkiye başta olmak üzere dünya genelinde altının yükselişi de takip etmiştir. Altının yükselişi Dolar kadar fazla olmasa da altın, tüm dünyada en yüksek rakamlara ulaşmayı başarmıştır.

Bununla birlikte altındaki yükseliş, çoğu zaman dolardaki yükselişin gerisinde kalmaktadır. Ülkemizde son zamanlarda ABD-Türkiye ilişkilerinin negatif bir şekilde ilerlemesi, ülkemizde doların yükselmesine neden olurken, altın fiyatlarını da etkilemiş durumda. Son günlerde dolarda bir miktar düşüş olmasına rağmen bu düşüşün süreklilik arz edip etmeyeceği hala en merak edilen sorular arasında yer alıyor.

Euro-Dolar ilişkisi

İki büyük gücün temel para birimleri olarak kabul edilen Euro ve Dolar arasında tahmin edebileceğiniz gibi zıtlık bulunuyor. Yani Dolar’ın tırmanması, Euro’nun düşmesi anlamına gelirken, Euro’daki yükselme de Dolar’ın düşmesi demek oluyor.

Ancak bazı durumlarda Euro-Dolar arasındaki ilişkinin paralellik gösterdiğini de ifade edebiliriz. Bu noktada uzman kişilerin yorumlarını okumanız, dünyadaki ekonomik ve siyasi gelişmeleri yakından takip etmeniz; para birimleri arasındaki ilişkileri daha kolay bir şekilde algılayabilmenize yardımcı olabilir.

Altın-Euro ilişkisi

Altın ve Dolar, Euro ile Dolar arasındaki zıtlığa bakarak; altın ve Euro’nun da zıt bir şekilde hareket etmesi gerektiğini düşünüyor olabilirsiniz. Lakin böyle düşünmeniz, yatırımlarınızdan ciddi anlamda zarar elde etmenize yol açabilir.

Altın-Euro arasındaki ilişki söz konusu olduğunda bu ilişki hakkında açık ve net konuşmanın maalesef ki mümkün olmadığını ifade edebiliriz.

Yani altın ve Euro ne eş zamanlı ne de zıt yönlü ilerleme eğilimine sahip olan iki yatırım aracıdır. Pek çok gösterge, altın-euro arasındaki ilişkiyi etkileme gücüne sahiptir.

SONUÇ:

Altın, Euro ve Dolar arasındaki ilişki çerçevesinde yatırım yaparken, fiyatları yükselten ya da düşüren tüm etmenleri göz önünde bulundurmalı, ani kararlar vermekten kaçınmalısınız. Aksi halde kar elde edeyim derken, zarara uğrayabilir ve elinizdeki yatırım miktarını da kaybedebilirsiniz.

Bu muhteşem üçlü arasındaki ilişki, bazen yatırımcıları bile zorlayabileceğinden tam anlamıyla altın-Euro-Dolar ilişkisini anlamak için tarihte bu üçlü arasındaki ilişkileri ezbere bilmeli, yani ekonomi bilginizi daha da güçlendirmelisiniz.

Bizler, bu yazımızda genel olarak altın, Euro, Dolar ilişkisi ile ilgili olarak sizleri bilgilendirmeye çalıştık. Yatırım yapmadan önce bu bilgilerden çok daha fazlasına ihtiyacınız olduğunu hatırlamakta fayda var.

Yatırım ile ilgili geniş kapsamlı, ayrıntılı ve teknik bilgi edinebilmek adına yatırımla ilgili olan kitapları okuyabilir, nasıl doğru yatırım yapılır? sorusuna daha iyi yanıtlar bulabilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

  1. Altın, Dolar ve Euro Arasındaki İlişki için yorumda bulun

    Altın, Dolar ve Euro Arasındaki İlişki için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Altın, Dolar ve Euro Arasındaki İlişki için ilk yorumu yapabilirsin.