Altın Yatırımı Nasıl Yapılır?

Ülkemizde yatırım çeşitleri arasında en çok tercih edilen altın yatırımı yapmaktır. Peki, altın yatırımını doğru yapıyor muyuz? Detaylar yazımızda…

Halkımız için yastık altı büyük önem taşır. Genellikle en büyük yatırımımız altın yatırımıdır. biriktirmek istediğimiz zaman veya elimize toplu miktarda para geçtiği zaman bunu altından yana değerlendiririz. Altın yatırımı doğru yapıldığı zaman gerçekten büyük ar elde ettirebilir. Peki, doğru altın yatırımı nasıl yapılır?

Küçük Çaplı Altın Yatırımı Yapma

İlk olarak çok fazla parası olmayan ve altına küçük çapta yatırım yapmak isteyen kişilerden başlayalım. Bu kişiler için en iyi yatırım şekli gram, çeyrek altın, yarım altın şeklinde altın paralarına yatırım yapmaktır. Altın analistleri, farklı ebatlarla yapılacak olan altın yatırımlarının değerlerinin zaman içerisinde değişebileceğini, bu yüzden zaman zaman en uygun olan ebata geri dönüş yapılmasını veya satışının yapılmasını tavsiye ediyorlar.

Altın Sertifikalarına Yatırım Yapmak

Günümüzün en büyük problemlerinden birisi hırsızlık olaylarının artmasıdır. Ekonomistler bu duruma çözüm olarak insanlara altın sertifikalarına yatırım yapmayı öneriyor. Altın sertifikaları sizlere elinizde herhangi bir fiziki altın olmadan, değerli bir maden olan altına yatırım yapma imkanı sunuyor.

Altın sertifikası almak isteyen kişiler bankalar aracılığıyla bu sertifikaya sahip olabilirler. Sizin satın aldığınız kadar altın sizin adınıza bankada korunur. Yalnız bu işlem için gerekli olan saklama ve gibi hizmet bedellerini ödemeniz gerekir.

Finans Deneyimi Olan Kişiler İçin Vadeli Piyasa

Altın yatırımı yapabileceğiniz bir diğer alan ise vadeli piyasadır. Yalnız vadeli piyasada altın yatırımı yapmak herkesin yapabileceği ve sonucunda kar elde edebileceği bir işlem değildir. Bu piyasada altın yatırımı yapacak olan kişilerin belli seviyede finans deneyimi olması gerekir. Vadeli piyasada altın yatırımı, belirlediğiniz bir tarihte belirlemediğiniz miktardaki altını önceden belirlediğiniz fiyata satma işlemine denilmektedir. Bu piyasada altın satma işlemini borsa işlemcileriyle yapabilirsiniz. Toplam değerinin ufak bir kısmına gelen miktarlarda kar marjı ödemeniz gerekecek.

Altın Yatırım Fonları

Altına yatırım yapabileceğiniz bir diğer alan ise borsalarda işlem gören altın yatırım fonlarıdır. Altın yatırım fonlarının belirli vade şartları yoktur. İstediğiniz zaman bu fonlardan alabilirsiniz ve istediğiniz zaman bu fonları satabilirsiniz. Yalnız bu yatırımda altın fiyatları etki etmiyor. Çünkü altın yatırım fonları, fiziki altın fiyatlarıyla borsada işlem gören fiyatları dengeliyor. Bu fonlar sayesinde fabrika üretim maliyesi, ve saklama gibi ek ücretler ödemekten kurtulursunuz.

Bir Cevap Yazın

  1. Altın Yatırımı Nasıl Yapılır? için yorumda bulun

    Altın Yatırımı Nasıl Yapılır? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Altın Yatırımı Nasıl Yapılır? için ilk yorumu yapabilirsin.