Altının Özellikleri Nelerdir?

deyince kimyacıların aklına element kavramı ancak diğer insanların çoğunun aklına ise altın madeni gelmektedir. Periyodik tabloda Au simgesiyle gösterilir. Renk olarak sarı renklidir. Asitler ile tepkimeye girdiği zamanlarda dayanıklılık özelliği gösterir. Hava ile reaksiyona girmediği için altında kararma ve paslanma gözükmez. Saf halinde çıkarılan altın madeni daha sonradan işlenerek şekil verilir ve kadınların vazgeçilmez takılarından biri olur. Ancak günümüzde çok fazla takı olarak kullanımı azalmış ve olarak daha çok kullanılmaktadır. İnsanların altını bu kadar çok kullanmasının sebebi ise doğada saf halde bulunduğunda yumuşak bir yapıya sahip olduğu için çok çabuk şekle giriyor ve bu sayede üretimi çok fazla görülmektedir. Eskiden beri yapmış olduğumuz bir yatırım aracıdır ancak kimi ülkelerde altın günlük olarak para yerine kullanılabiliyor. Sizlere altının sahip olduğu özellikleri ve nasıl elde edilişini ele aldık.

Altının Özellikleri Nelerdir?

Altının Özellikleri

Altın bir türüdür. Son zamanlarda da bu yatırım türü kullanılmaktadır. İnsanların piyasalardan ve bankalardan korkularından dolayı altın ilk başta dikkat çeken yatırım türü olmuştur. Bankalar ve piyasalar tarafından dolandırılacağımızı sanmaktayız. Sürekli olarak altında düşüşler ve inişler meydana gelebilir. Yükseldiği zaman altın yatırımcıları çok sevinir ve yüksekten altınlarını bozdurup düştüğü an tekrardan satın alarak kar etmiş olurlar. Çok sıklıkla altın kullanılmasının nedeni ise kolay işlenebilir olması ve doğada çokça bulunmasından dolayıdır. Talep çok olduğu için altın fiyatları yükselmektedir. Şimdilerde sadece bir yatırım aracı olarak kullanılan altın eski zamanlarda para niyetine kullanılıyordu. Şimdi ise altını para ile satın alıyoruz. Güvenlik açısından ise son derece fazla güveniyoruz. Eskiden altınları yastık altı yapıyorduk ancak şimdi birçok banka sizlere altın biriktirmeniz açısından altın hesabı açıyor. Altın değerini hiçbir zaman kaybetmemiştir. Eskiden beri sürekli değerlenmiş ve insanlar tarafından kullanılmıştır. Piyasayı son yıllarda etkileyen en önemli etken altın fiyatlarıdır. Birçok endüstriyel alanda da altın kullanımı görülmektedir. Dolarda altının fiyatına etki eder. Dolarda yükseliş varsa altın fiyatları da yükselir ancak tam tersi bir durum söz konusu ise yani dolarda düşüş gözleniyorsa altında da düşme gerçekleşir. Diğer bir özelliklerinden biri diyelim ki bir düğüne gittik para takmak yerine altın takarsak karşı tarafta bu altın sayesinde zaman geçtikçe sermaye kazanmış olacaktır. Yani buradan da anlaşılacağı üzere altın biriktirmek bizlerin yatırım alanında yıllardır vazgeçemediğimiz bir alışkanlıktır ve bu alışkanlığında var olduğumuz süre zarflarında varlığını göstereceği kanısına varabiliriz.

Bir Cevap Yazın

  1. Altının Özellikleri Nelerdir Altının Özellikleri Nelerdir? için yorumda bulun

    Altının Özellikleri Nelerdir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Altının Özellikleri Nelerdir? için ilk yorumu yapabilirsin.