Altın nereden geliyor?

Yazının sonunda söyleyeceğimizi başta söyleyelim: Sizce altın, dünyanın dışından gelmiş olabilir mi? “Ne alaka?” diyebilirsiniz, haklısınız. Çünkü altın yerin yüzlerce metre altından çıkarılan kıymetli bir maden. Dünyaya meteor şeklinde çarpmış olsa bu kadar derinlere inmesi pek mümkün olmazdı herhalde. Biraz da bilim kurgu filmlerini hatırlatıyor gibi dursa da, İngiliz araştırmacı ve bilim kurgu yazarı John Emsley bu iddiasında ısrarcı. Emsley’e gören altın dünyanın dışından geldi.

Geçmişten bu yana altın için verilen savaşlar, döküler kanlar, kurulan ve yıkılan medeniyetler akla gelince bu düşünce çok daha dikkat çekici duruyor. Yoksa uğruna bu kadar mücadele edilen altın, dünyamıza uzayın ücra köşelerinden gelmiş olabilir mi?

Çok da kötü bir fikir sayılmaz

John Emsley teorisini desteklemek için önce şu soruyu soruyor: Neden dünyanın yüzeyinde altın parçacıkları karşınıza çıkıyor? Emsley’e bakarsak bu sorunun cevabı, altının meteor şeklinde dünyanın dışından gezegenimize çarpmış olması. Özellikle son 10-15 yılda bilim adamları tarafından da yavaş yavaş kabul görmeye başlayan bu teori, altının gezegenimize çok ince ve sınırlı sayıda dağılmış olmasını kendine başlıca dayanak noktası kabul ediyor.

Dünyanın 40 kilometrelik dış kabuğunu oluşturan taş ve topraktan oluşan yüzeyden koparılan 1,000 tonluk bir materyal düşünün. Bu materyalin yalnızca 1.3 gramında saf altın bulunuyor. Göründüğü üzere altın çok nadir. Peki bunun sebebi, altın şeklindeki bir meteorun dünyaya çarpıp her tarafa yayılmış olması olabilir mi? Emsley böyle düşünüyor ve teorisini delillendirmeye çalışıyor.

Meteor yağmuruyla gelen altınlar

John Emsley’in bir bilim adamı olmamasından sebep açıklamalarına ehemmiyet vermek istemeyebilirsiniz. Ancak onun bu fikrini destekleyen açıklamalar da var. Bunlardan birisi Imperial College London’da jeolog olarak çalışan Matthias Willbold. Buna göre dünyanın şuan üzerinde yaşadığımız kabuk kısmı sertleşip zemini kapladığında bir meteor yağmuru dünyaya gelip çarpmış. Bu meteoritlerden dünyanın yüzeyine saçılan ciddi bir miktarda altın, dünyanın kabuğuna karışmış. Ne derece doğru bilinmez, ancak altın madeninin meteorlar yoluyla dünyanın dört bir yanına dağılması fikri hiç de yabana atılacak gibi değil. Ne kadar doğru olduğunu ilerleyen yıllarda daha iyi öğrenebiliriz, kim bilir…

Bir Cevap Yazın

  1. Altın nereden geliyor? için yorumda bulun

    Altın nereden geliyor? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Altın nereden geliyor? için ilk yorumu yapabilirsin.