Bitcoin Cüzdan Çeşitlerinin Avantaj ve Dezavantajları

Herhangi bir resmi kuruluşa ya da merkez bankasına bağlı olmaksızın alınıp satılabilen, hükümetler tarafından henüz resmi para birimi olarak kabul edilmese de internet ortamında pek çok şirket ve kurum tarafından yavaş yavaş tanınmaya başlayan Bitcoin; en genel tanımıyla sanal bir para birimi olma özelliği taşıyor.

İleride kağıt para birimi yerine geçeceği düşünülen Bitcoin, farklı cüzdan çeşitleri sayesinde yatırımcılara yatırım yapabilme ve yatırımlarını saklayarak, zamanı geldiğinde değerlendirebilme imkanı tanıyor.

Bitcoin piyasasına yeni giren ya da girmeyi düşünen tüm yatırımcılar için bu yazımızda Bitcoin cüzdan çeşitlerinin avantaj ve dezavantajları ile ilgili olarak sizleri kısaca bilgilendirmek istiyoruz.

İşte, Bitcoin cüzdan çeşitlerinin avantajlarına ve dezavantajlarına dair bilmeniz gerekenler:

Bitcoin Cüzdan Çeşitleri:

Bitcoin cüzdanların masaüstü cüzdanlar, akıllı telefon cüzdanları ve çevrimiçi cüzdanlar olacak şekilde 3 farklı gruba ayrıldığını ve bu cüzdan çeşitlerinin her birinin kendine ait avantaj ve dezavantajlarının bulunduğundan bahsedebiliriz.

Bitcoin kullanmak isteyen herkesin öncelikle bir cüzdan edinmesi gerektiğinin de altını çizmek istiyoruz.

 

Masaüstü cüzdanlar:

PC, Linux ve Mac işletim sistemlerine sahip olan bu cüzdanlar, bilgisayarların masaüstüne kolaylıkla indirilebiliyor.

En çok kullanılanları ise Multibit ve Bitcoin QT olarak biliniyor.

BitcoinQT yatırımcılara tüm transferleri bloklar halinde indirebilme şansı tanırken, Multibit, daha küçük çaplı transfer işlemlerini gerçekleştirebilmenize olanak tanıyor.

Son derece güvenilir olan bu cüzdanlar, kişisel bilgilerinizi de 3. şahıslara karşı korumayı başarıyor.

Çevrimiçi cüzdanlar:

İnternet siteleri tarafından ücretli ya da ücretsiz olacak şekilde yatırımcılara sunulan bu cüzdanlara yatırımcılar istedikleri her yerden internete girerek, kolaylıkla ulaşabiliyorlar.

Ancak sitenin saldırıya uğraması durumunda yatırımcı bilgilerinin çalınması ihtimali bulunuyor.

Bu yüzden de çevrimiçi cüzdan kullanan kişilerin mümkün olduğunca güvenilir olan siteleri tercih etmeleri gerekiyor.

Akıllı telefon cüzdanları:

Akıllı cihazlarınıza indirebileceğiniz bu cüzdan yazılımları, ödeme işlemlerinizi kolaylıkla gerçekleştirebilmenizin yolunu açıyor.

Telefonunuzun kamerası ile fiyat barkodu okur gibi ödeme işlemlerinizi tamamlayabilme şansınız bulunuyor.

Yani akıllı telefon cüzdanları sayesinde transfer ve ödeme işlemlerinizi güvenilir bir şekilde gerçekleştirebiliyorsunuz.

Google Play yada Apple Store üzerinden akıllı telefon cüzdanlarını indirebilirsiniz.

UYARI:

Cüzdanınızı oluşturduktan sonra şifrelendirmeyi asla unutmamalı, şifrenizi sizin için güvenilir olan bir yere not etmelisiniz.

Aksi halde şifrenizi unuttuğunuz takdirde bir daha cüzdanınıza erişemeyeceğinizi hatırlatmak istiyoruz.

Cüzdan yedekleme dosyalarını da tıpkı cüzdanınız gibi şifrelendirerek, kişisel bilgilerinizin çalınmasının ve işlemlerinize 3. kişilerce müdahale edilmesinin önüne geçebilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

  1. Bitcoin Cüzdan Çeşitlerinin Avantaj ve Dezavantajları için yorumda bulun

    Bitcoin Cüzdan Çeşitlerinin Avantaj ve Dezavantajları için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Bitcoin Cüzdan Çeşitlerinin Avantaj ve Dezavantajları için ilk yorumu yapabilirsin.