Bitcoin Nasıl Oynanır?

Bitcoin, son zamanlarda çok fazla konuşulan ve çok fazla merak edilen bir aracıdır. Yani aslında bir çeşit birimidir. Fakat somut olarak elle tutulamayan sanal bir para türü. Yani bir çeşit gerçek olmayan ama çok değerli olan bir çeşit para birimidir. Aslında bizim kullandığımız bütün paraların değeri sanaldır. Fakat bitcoin hiçbir şekilde hiçbir bankaya bağlı olmayan uluslararası bir para birimidir. Bitcoin sembolü olarak BTC kullanılır. Aslında bitcoin 2009 yılından beri kullanılıyor. Fakat o yıllarda hem bu kadar değerli değildi ve hiç kimse bilmiyordu. Bu yıllarda ise son derece hızlı bir yükseliş içine girdi.

Bitcoin

Bitcoin Nasıl İşler?

Bitcoin ve bu gibi alt coinler belli bir merkezden üretilmezler, Tıpkı bittorent gibi bitcoin de nokta nokta dağınık bir ağ gibi çalışır. Bu ağ üzerinde bir yerden yapılan bir ödeme anında diğer noktadaki hesaba yatar. Daha sonra da kayıtlarda kimin tarafından ne zaman ve nereden ödendiğine dair her türlü bilgi işlenir. Bu toplanan kayırların hepsi blok adı verilen yapılarda saklanırlar. Bu blokların her biri de üzerinde hash algoritması uygulanan bir yüksek hesaplama gerektirir. Bunun için de belli bir 0 koduyla başlaması gerekmektedir. Bu işlem ve hesaplamaların bir tanesi 10 dakika kadar sürmektedir. Bunu ilk yapan kullanıcıya 50 BTC ( sonradan 25 e inmiştir) ödül ve motivasyon olarak verilir. Bu şekilde Bitcoin’ler emisyona sürülür. Her bir blok kendinden önce gelmiş olan bloğun hash kodundan içerir. Bu şekilde oluşan zincir kırılması gerçekten zor bir güvenlik sağlar. Bunun için verilen ödül miktarı üretilen her 210 bin bitcoinde bir yarıya düşer. Her yatırım aracında olduğu gibi bitcoin de arz talep ile işler. Talep artınca fiyatı artmakta, düşünce de azalmaktadır. Mutlaka dolaşımda belirli miktarda bitcoin bulunur ve bitcoin üretmenin de belli bir prosedürü ve limiti vardır.

Bitcoin Madenciliği Nasıl Yapılır?

Bitcoinde dijital oluşturma işlemine mining ya da madencilik denir. Bu işlemi yapmak için bunun için sunulan bir yazılımı indirmek ve ardından ekran kartı üzerinde yüksek donanımlı bilgisayarlarda işlem yapılması gerekir. Bitcoin üretimini siz de kendi kuracağınız bir sistem ile yapabilirsiniz. Aynı zamanda madencilik için kullanılan bu masraflı yöntemlerin yerine kullanılan bir diğer yöntem de bu gibi sistemlerden pay satın almak ve yüzdeye göre kardan pay almaktır.

Bir Cevap Yazın

  1. Bitcoin Nasıl Oynanır? Bitcoin Nasıl Oynanır? için yorumda bulun

    Bitcoin Nasıl Oynanır? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Bitcoin Nasıl Oynanır? için ilk yorumu yapabilirsin.