Dolar Endeksi Nedir?

Yatırım yapmak isteyen kişilere dolar endeksi nedir nasıl yorumlanır ve nasıl hesaplanır sorularının cevaplarını bu yazımızda ele almaktayız. Ek olarak eğer ki dolar endeksi düşerse veya yükselirse ne olur konusunda yorumlarda yer almaktadır. Piyasadaki duruma göre nabzını değiştiren dolar dünyanın en çok takip edilen dövizidir. Dolar endeksi hem yatırımcılar hem uzmanlar hem de ticaretle ilgili olan kişiler için önem arz etmektedir. Çünkü dolar endeksi; dünyada en çok işlem görmekte olan 6 yerel biriminin dolar karşısındaki değerini ölçmektedir.

Dolar Endeksi Nedir?

Dolar Endeksi

Doların dünyadaki en yüksek işlem hacmine sahip 6 yerel biriminin karşısındaki değerini gösteren endekse dolar endeksi denir. DXY kodu ile işlem görmektedir. Amerikan doları dünyada en çok kullanılan ve rezerv oranı %60 olan para birimidir. Bretton  Woods Anlaşması sabit kur sisteminin başlangıcıdır. Bu anlaşma ABD ekonomisinde bazı sorunlara neden olup dolar değerini kaybetmesiyle 1971 yılında anlaşma bozulup ye yerine serbest kur sistemine geçiş başlamıştır. Daha sonra ise FED 1973 yılında doların diğer para birimleri karşısındaki değerini ölçmek için dolar endeksini ortaya çıkartmıştır.

Dolar Endeksini Oluşturan Birimleri ve Ağırlıkları

Yukarı da belirtmiş olduğumuz doların 6 para birimi ile kıyas edilmesine dolar endeksi demiştik. Peki ya bu para birimleri nelerdir:

  • Euro ( EUR)- %57,6
  • Japon Yeni (JPY)- %13,6
  • İngiliz Sterlini (GBP)- 11,9
  • Kanada Doları (CAD)- %9,1
  • İsveç Kronu(SEK)- %4,2
  • İsviçre Frangı (CHF)- %3,6

Görüldüğü üzere endeks üzerinde en büyük orana sahip para birimi Euro olarak dikkat çekiyor. 1999 yılından önce yani Euro olmadığı zamanlarda bu sayısal değerler de en büyük oran Alman markına aittir.

Dolar Endeksi Yükselirse Ne Olur?

Doların yükselmesi diğer 6 para biriminden de değer kazandığı anlamına gelir. Dolar yükselirse dolar endeksi de yükselmiş olur. Diğer bir durumsa 6 para biriminin birinin değer kaybetmesi doları yukarı yönde yükselmesini sağlar.

Dolar Endeksi Düşerse Ne Olur?

Dolar endeksinin düşüşe geçmesi doların diğer 6 para birimi arasında değerini kaybettiği anlamına gelmektedir. İkinci bir durum ise endeksteki 6 para biriminin değer kazanmasından dolayı dolar düşüşe geçer.

Dolar Endeksi Nasıl Hesaplanır?

6 para biriminin ağırlıklarının geometrik ortalaması alınır. 50,14348112 ile çarpılır bu sayı sabit bir sayı. Kurların o günkü endeksleri üs olarak yazılır. Dolar baz döviz olmadığı durumda eksi (-) üs alır.

Bir Cevap Yazın

  1. Dolar Endeksi Nedir Dolar Endeksi Nedir? için yorumda bulun

    Dolar Endeksi Nedir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Dolar Endeksi Nedir? için ilk yorumu yapabilirsin.