Döviz Kurundaki İlişki

Yatırım, günümüzde herhangi bir zahmet göstermeden isteyen birçok kişinin başvurmuş olduğu yolların başında yer almaktadır. konusunda da üç ana faktör bulunmaktadır ve dolar, Euro ve altın gibi değerler, yatırımın temel yapı taşlarını oluşturmaktadır. Dolar, altın ve Euro üzerinden kazanmak isteyen birçok kişi, öncelikle söz konusu bu üç temel yapı taşının püf noktasını öğrenmek zorundadır. Bu üçlünün arasında yer alan ilişki, her zaman için büyük önem taşımaktadır. Ancak bu konuda en çok dikkat edilmesi gereken nokta, altın ve dolar arasındaki ilişkidir. Altın yükseldikçe dolar kaybederken, dolar yükseldikçe altın kaybetmektedir. Elbette arada istisnai durumlar söz konusu olabilmektedir. Ancak bu bilgiye sahip olarak, piyasalardaki dengeleri daha iyi anlayabilmeniz mümkündür.

Kurundaki İlişki Nedir?

Döviz Kurundaki İlişki Nedir

Euro ile Altın Arasındaki İlişki

Daha öncede belirttiğimiz gibi altınla dolar arasında ters orantı mevcuttur. Ancak Euro ile altın içinde bu ya da benzeri bir orantının olduğunu söylemek yanlış olacaktır. Euro ile altın arasındaki ilişki her zaman için bilinmez ve tahmin edilemez bir ilişkidir. Altının ya da Euro’nun birbirlerine karşın nasıl tepkiler verecekleri çoğu zaman kestirilememektedir. Euro, her zaman için çizgisini koruyan bir para birimi olarak yatırımcıların karşısına çıkarken, altının Euro’ya göre biraz daha dalgalı olduğunu görebilmek mümkündür. Bu durum nedeniyle çoğu yatırımcı Euro üzerinde yoğunlaşmakta ve Euro’yu her zaman kazançlı bir liman olarak görmektedirler. Ancak altının da yine bu konuda Euro’ya yakın olduğunu söylemek doğru olacaktır. Eğer para piyasalarında dalgalanma söz konusuysa, çoğu yatırımcının altına yoğunlaştığı ve bu şekilde kazançlı çıktığı görülmektedir.

Euro ile Dolar Arasındaki İlişki

ABD dolarının dünya üzerinde yer alan çoğu para birimine göre çok daha baskın bir para birimi olduğu bilinmektedir. ABD’nin dünyanın en büyük ekonomisi olması, bu durumun temel sebepleri arasında yer almaktadır. Ancak dolarla en çok rekabet içerisinde yer alan para birimi olarak Euro’nun da ayrı bir öneminin olduğunu söylemek doğru olacaktır. Euro’nun düştüğü zamanlarda, dolarında düştüğüne rastlanabilirken, doların yükseldiği zamanlarda ise Euro’nun yükseldiğine şahit olunabilmektedir. Dolar ile Euro her zaman için birbirlerine zıt olan iki para birimidir. Hatta Euro’nun temel amacı, doların etkisinin azalması ve uzun vadede doların bitmesidir. Ancak doların gücü, elbette ki Euro’nun sadece değer azaltmasına neden olmuştur. Bu nedenle dolar düştükçe, Euro yükselebilir. Ancak bazı durumlarda bunun tam tersi ile karşılaşılması, iki para biriminin doğru ya da ters orantılar eşliğinde değer kazanması söz konusu olabilmektedir.

Bir Cevap Yazın

  1. Döviz Kurundaki İlişki Döviz Kurundaki İlişki için yorumda bulun

    Döviz Kurundaki İlişki için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Döviz Kurundaki İlişki için ilk yorumu yapabilirsin.