En yüksek kar payı veren katılım bankası hangisi?

İslam inancını benimseyen iş adamı, KOBİ sahibi, esnaf, yatırımcı ve vatandaşlar çoğu zaman faize bulaşmak istemedikleri için paralarını katılım bankası aracılığıyla saklama eğilimi gösterirler. Diğer bankalarda olanın aksine düzenli olarak getirisi vaat etmeyen katılım bankaları, müşterilerine kâr ve zarara ortak olmayı teklif eder. Böylece kenarda duran parasını bankanın kullanması için katılım hesabına aktaran müşteriler, bankanın büyümesi veya küçülmesi sonucu ortaya çıkan kâra da zarara da ortak olurlar.

kadar kesin getirisi olmasa da helal olduğu düşüncesiyle başvurulan bu değerlendirme yöntemi, son dönemde hayli revaçta. Ancak devlet bankalarının da artık katılım bankacılığı pazarına dahil olmasıyla birlikte akıllara “En yüksek kar payı veren katılım bankası hangisi?” şeklinde bir soru gelebiliyor. Nitekim bu yazıda da tüm katılım bankalarını inceleyecek, en yüksek kâr payı veren bankayı belirleyecek ve katılım hesabına koyacağınız 100 bin TL’nin 12 ayda ne kadar getirisi olacağını hesaplayacağız.

Hazırsanız başlayalım!

NOT: Yer alan tüm kâr payı getirileri NET ücret üzerinden hesaplanmıştır.

Albaraka Türk

Katılım bankaları arasında en yüksek kâr payını Albaraka Türk sağlıyor. Yüzde 9,65’lik bu oran, diğer tüm bankaların üzerinde.

Bugün Albaraka Türk’ün katılım hesabına koyacağınız 100.000 TL, aradan geçen 1 senelik süre zarfında size 8.435,70 TL net kâr getirisi bırakabilir. 1 aylık getiri 542,30 TL olarak hesaplanırken, üç ayda 1.647,30 TL ve 6 ayda 3.478,20 TL kazanabilirsiniz.

Türkiye Finans

31, 91, 180 ve 364 günlük vadelerle kâr payı ortaklığı teklif eden Türkiye Finans listemizin ikinci sırasında yer alıyor. 100 bin TL için 12 ay sonra 7.645,67 TL getiri elde edebilmenizi sağlayan banka, 6 ayda ise 3.528,45 TL kazanç vaat ediyor.

Kuveyt Türk

Yıllık yüzde 7.49 net oran üzerinden katılım hesabı açabileceğiniz Kuveyt Türk, yukarıda ismi zikredilen tüm bankalardan hiçbir işlemden ücret almaması avantajıyla sıyrılıyor. Hesap işletim ücretinden tutun, EFT ve havale ücretine kadar Kuveyt Türk’te hiçbir ücret ödemenize gerek kalmıyor.

Bugünkü hesapla yatıracağınız 100 bin TL’ye 12 ay aradan sonra 7.469,31 TL getiri kazanabilmeniz mümkün. 6 aylık vadede bu rakam 3.468,04 TL’ye düşüyor.

Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım bankaları ise yıllık 8,28’den başlayan kâr oranlarına sahip.

Bir Cevap Yazın

  1. En yüksek kar payı veren katılım bankası hangisi? için yorumda bulun

    En yüksek kar payı veren katılım bankası hangisi? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak En yüksek kar payı veren katılım bankası hangisi? için ilk yorumu yapabilirsin.