Para Ve Zaman Kavramanızı Değiştirin

Herkes para ve zaman kavramlarının arasında büyük bir bütünlük olduğunu bilir. Özellikle söz konusu yatırımcıları, birikim ve olduğu zaman, paranın olmadığı yerde zamandan zamanın olmadığı yerde paradan bahsetmek neredeyse imkansızdır. Burada içerisinden birini kurtarmak istiyorsanız diğerini harcamanız gerektiğini bilirsiniz. Zamanın parayla veya paranın zamanla olan ilişkisi arasında algınızı değiştirerek daha kısa süre içerisinde hedeflediğiniz finansal başarıya yaklaşabilirsiniz.

Zamana Karşı Olan Bakış Açınızı Değiştirin

Kendiniz için belirlediğiniz bir zaman dilimi içerisinde yapmanız gereken birikimi yapamazsanız bunun tekrarı olmayacağını bilmelisiniz. Bütün paranızı harcadığınız zamanlarda tekrar eski zaman dilimine dönerek birikim yapmaya başlayamazsınız. Birikimde anahtar olgu, para bileşiklerinizin belki de onlarca yıl boyunca hiç el değmeden toplanmasıdır.

İnsanlar genellikle istedikleri zaman birikime başlayabileceklerini düşünüyor. Bu şekilde düşünen birisinin iradesi gerçekten çok güçlüye bu mümkün olabilir. Fakat insanın yapmadan geçirdiği bütün süreçler geri dönülemez biçimde kaybolacaktır.

Aslında bunu şu şekilde düşünebilirsiniz; her yıl ortalama 3 bin TL kar ediyorsanız, bu karı bu yıl başaramazsanız uzun vadede 3 bin TL zarar etmişsiniz demektir. Bu yüzden zamana karşı olan tutumunuzu değiştirmeniz gerekiyor. Bu konuda kendinize somut hedefler belirlemeye gayret edin.

Bazen Beklenmedik Bir Plan Yapın

Herkes, başlarına beklenmedik bir şey gelene kadar bütün kontrolün sadece kendi ellerinde olduğuna inanırlar. Bu hataya neredeyse bütün insanların düştüğünü söyleyebiliriz. Fakat beklenmedik bir şey başımıza geldiği zaman bütün kontrolü kaybedebiliyoruz.

Bu noktada size bahsettiğimizin işsiz kalma veya hastalık gibi durumlar olduğunu düşünebilirsiniz. Bunun sebebi ise bizi zor duruma sokan beklenmedik durumların genellikle bunlar olmasıdır. Fakat beklenmedik olarak gelişen durumlar sadece olumsuzluklar değildir. Örneğin üniversiteden mezun olduğunuz zaman gelecek olan bir ortaklık teklifini düşünün bu farklı melek dallarında yaşanabilir. Fakat sizin yeteri kadar birikmişiniz yoksa bu teklifi reddetmek zorunda kalacaksınız.

Fedakarlık Yapmaya Başlamalısınız

Son yıllarda özellikle büyük iş sektörlerinde çok fazla değişiklik yaşanıyor. Fakat geçen süreçte paranın büyük bir bölümünün sadece bir kesimin kontrolü altında olduğunu görebiliyoruz. Fakat bu sisteme gelen eleştirilerin dozu da çok fazla artıyor.

Önceden paranın gücünün farkında olanlar genellikle zenginlerken, şimdi gençlerde paranın gücünün ne kadar büyük olduğunun farkına varmış durudadır. Aynı zamanda gençlerin arzuladıkları yaşama erişmek için yaptıkları paranın ve zamanın değerini daha fazla anlamalarını sağlıyor. Bu konuda geriye dönük bir inceleme yapın ve harcamalarınızın sizi ne kadar hedefe ulaştırdığını veya uzaklaştırdığını inceleyin.

Bir Cevap Yazın

  1. Para Ve Zaman Kavramanızı Değiştirin için yorumda bulun

    Para Ve Zaman Kavramanızı Değiştirin için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Para Ve Zaman Kavramanızı Değiştirin için ilk yorumu yapabilirsin.