Litecoin, Bitcoin’den Daha Değerli Olabilir Mi?

Kripto para birimlerine baktığımız zaman, en baskın eleman olarak gözümüze Bitcoin çarpıyor. Bu yıl da piyasalarda en büyük kripto para birimi olarak Bitcoin’i görüyoruz. Bitcoin’e ek olarak Ripple, ve Ethereum gibi kripto para birimleri de büyük bir gelişme gösteriyor.

Saydığımız kripto para birimleri arasında ön plana çıkan ise; ’dir. Ekonomistler, Litecoin’e bu evrede yatırım yapmanın akıllıca olacağını düşünüyorlar. Tabii, Litecoin’e yatırım yapmanın mantıklı olacağı düşüncesi birkaç temel unsurdan oluşuyor.

İle Bitcoin Benziyor Ama Litecoin Daha Gelişmiş

Litecoin’in genellikle Bitcoin’le kıyaslandırıldığını görüyoruz. Aslında bu kıyaslandırmanın Litecoin’in 2011 yılında geliştirildiği sırada Bitcoin’den etkilenilmesinden geliyor. İki kripto para biriminin de benzerlikleri kadar birbirinden ayıran özellikleri de bulunmaktadır.

Litecoin’i Bitcoin’den ayıran özelliklerinden birisi arzlık kapasitesidir. Litecoin, 84 milyon arzlık kapasitesine sahip. Bitcoin’de ise bu rakam 21 milyondur. Yani ütün Litecoinler üretildiği zaman Bitcoin’in 4 katı fazladır. Bu da bize talep arttıkça Litecoin’in daha büyük bir kaynak olacağını gösteriyor. Şuan baktığımızda Bitcoin 16.4 milyon civarındayken Litecoin 51.85 milyon civarındadır.

Litecoin Daha Hızlı İşlem Doğruluyor

Litecoin’in yatırımcılarına Bitcoin’den daha fazla avantaj sunduğu bir diğer alan ise; blokları doğrulanma süresidir. Bitcoin’de bloklar normalde 10 dakikada onaylanırken Litecoin’de bu süreç sadece 2.5 dakikadır. Büyük yatırımcılar Litecoin’in özellikle küçük işletmeler için iyi bir yatırım kaynağı olacağı konusunda birleşiyor.

Litecoin’de işlem hızının Bitcoin’e göre 4 kat daha hızlı olması sadece alıcılar ve satıcılar için değil yatırımcılar için de çok önemlidir.

Lincoin’de Madencilik Yapmak Daha Kolay

Litecoin ile Bitcoin’in arasında ne kadar benzerlikler olsa da söz konusu olan madencilik olunca ikisinin arasında büyük farklı olduğunu görüyoruz. Litcoin’de yer alan araştırma faaliyetlerinin Bitcoin’e kıyasla daha kolay yapıldığını söyleyebiliriz. Kısacası Litecoin’de madencilik yapacağınız zaman daha az enerji ve zaman harcayacaksınız.

Yapılan madencilik faaliyetlerinin çok büyük miktarlarda elektrik tüketimi gerektirdiğini ve madencilik yapmak için gerekli kapasiteye sahip olan ekran kartının olmadığını düşünürsek Litecoin madenciliği daha fazla önem kazanıyor.

Bitcoin’in Litecoin ile arasında olan bu farklar düşünüldüğü zaman özellikle küçük yatırımcılar için Litecoin daha avantajlı hale geliyor. İlerleyen dönemlerde Litecoin’in Bitcoin’in seviyesine gelebileceğini düşünen yatırımcıların sayısı azımsanmayacak kadar fazla. Litecoin fiyatlarının da artma ihtimali düşünüldüğü zaman yatırımcıların şimdiden Litecoin’e ufak ufak yatırım yapmalarını tavsiye edebiliriz.

Bir Cevap Yazın

  1. Litecoin, Bitcoin’den Daha Değerli Olabilir Mi? için yorumda bulun

    Litecoin, Bitcoin’den Daha Değerli Olabilir Mi? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Litecoin, Bitcoin’den Daha Değerli Olabilir Mi? için ilk yorumu yapabilirsin.