Yazın para biriktirebilmek için bunlara dikkat!

Bir türlü yeteri kadar para biriktiremediğinizden yakınıyorsanız, yaklaşan yaz aylarında hedeflerinize ulaşabilmek için atmanız gereken adımları sizin için derledik! Siz de aşağıda listelenen tavsiyelere kulak verirseniz, yaz aylarında çok rahat bir şekilde kenara para yığabilirsiniz. Daha sonra birikimlerinizi hayalini kurduğunuz aktiviteleri gerçekleştirmek için harcayabilirsiniz.

Hazırsanız başlayalım!

Tatile çıkmasanız olmaz mı?

Tamam, kabul. Yıl boyunca çok çalıştınız ve iyi bir tatili de hak ettiniz. Ancak 5 günlük bir tatil, konaklaması ve ulaşımıyla birlikte size ciddi gider oluşturabilir. Bunun yerine farklı bir şehir veya ülkede tatile çıkmak yerine ya memleketinize giderek kendi evinizde kalın, ya da tatili bir süreliğine erteleyin. Neticede hayallerinize ulaşmak için bazı güzel şeylerden feragat etmeniz gerek. İlle de denize girmem, tatile çıkmam lazım diyorsanız 2-3 günlük kısa bir gezi düzenleyebilirsiniz.

Tatilde de mümkün mertebe çok az para harcamaya özen gösterin. Eğer imkanınız el veriyorsa her şey dahil paket konaklama seçeneklerinden faydalanabilirsiniz. Böylece otel dışında çok daha az para harcamış olursunuz. Araba kiralamak yerine bisiklete binmek veya yürümek hem spor yapmanıza, hem de tasarruf etmenize imkân tanıyacaktır.

Kendi sebzenizi kendiniz yetiştirin

Şehir hayatında herkes hobi bahçeleriyle uğraşamıyor olabilir. Ancak evinizin balkonunda yetiştirebileceğiniz salatalık, domates ve limon gibi sebzelerle mutfak giderlerinizi bir miktar kısabilmeniz pekala mümkün. Üstelik sizin için de eğlence olmuş olur.

Ulaşım giderlerini kısın

Eğer İstanbul’da yaşıyorsanız ve yaz aylarında sahile yakın ilçeleri ziyaret ederken İstanbulkart’a çok fazla para yüklemek zorunda kalıyorsanız, aylık abonman ücreti ödeyerek çok daha makul fiyatlarla istediğiniz her yere gidebilirsiniz. Vapurdan tutun, metrobüs ve tramvaya kadar İstanbul’un her köşesinde geçerli olan bu kart sayesinde ulaşım giderlerini kısabilmeniz mümkün.

Öte yandan evden işe, işten de eve giderken araç sahibi mesai arkadaşlarınızla beraber seyahat edebilirsiniz. Aylık benzin masrafına katkıda bulunmanız yeterli olacaktır. Böylece hem siz, hem de aracı olan arkadaşınız kenara para yığabilir.

Yukarıda listelenen tüm bu adımları tamamladığınız takdirde siz de yazın para biriktirmiş ve hedeflerinize bir adım daha ulaşmış olacaksınız.

Bir Cevap Yazın

  1. Yazın para biriktirebilmek için bunlara dikkat! için yorumda bulun

    Yazın para biriktirebilmek için bunlara dikkat! için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Yazın para biriktirebilmek için bunlara dikkat! için ilk yorumu yapabilirsin.