Altın Piyasası

Altın birimi, dünya genelinde işlem gören ve bireyler tarafından oldukça sık tercih edilen yatırım araçları arasında yer almaktadır. Altın fiyatları, tüm dünya ülkeleri tarafından ortak şekilde belirlenmektedir. Yani altın birim rakamlarının yerel bir odağı bulunmamaktadır. Tüm dünya üzerinde bulunan altın piyasası, her daim hareket halinde ve sürekli değişim gösterme eğilimindedir. Altın piyasası oluşturulurken tüm dünyada gerçekleşen olaylar baz alınarak 24 saat esas alınır. 24 saat içerisinde gerçekleşen tüm olaylar altın fiyatını etkileyebilir ve kişiler tarafından hızlıca satılarak nakit akışı sağlanabilir. Kısacası dünya genelinde oluşan tüm ticari, siyasi ve toplumsal hareketler, altın piyasasındaki dalgalanma hareketlerini etkiler durumdadır.

Dolar ve Altın Arasındaki İlişki

Uluslararası para piyasalarında altın birim miktarı genellikle dolar ile ifade edilmektedir. Bu bağlamda dolar fiyatlarının düşmesi veya artış göstermesi, altın piyasasındaki dalgalanma hareketlerini doğrudan etkilediğini söyleyebiliriz. Dolar birim fiyatı, Euro karşısında yükselme gösterdiği zaman altın fiyatlarında düşüş yaşanırken dolar, Euro bazında düşüş eğilimine gittiğinde altın piyasasındaki dalgalanma düşüş ivmesi ile gösterilebilmektedir. Ülkemiz çapında ise altın birim fiyatları belirlenirken doların durumu baz alınmaktadır. Yani altın yatırımı yapacak kişilerin dolar bazında gerçekleşen ivmelenmelere dikkat etmesi gerekmektedir. Bu bağlamda kurulan ve yatırımcılara en güncel döviz ve altın piyasa durumunu sunmakta olan Gunceldoviz.net sitesi, yatırımcıların en uğrak adreslerinden biri olarak faaliyetlerine hız kesmeden devam etmektedir. Sizde altın yatırımınızı gerçekleştirmeden önce adımlarınızı sağlam atmak istiyorsanız Gunceldoviz.net sitesini 7/24 ziyaret edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

  1. Altın Piyasası için yorumda bulun

    Altın Piyasası için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Altın Piyasası için ilk yorumu yapabilirsin.