Düşük Bütçeyle Para Biriktirmek

için çok yüksek maaş almanız gerekmiyor. Düşük bütçeyle de bazı şeylere dikkat ederek para biriktirebilirsiniz.

Para biriktirmek çoğu kişi için bir hayaldir. Gündelik hayatın çok pahalı olması, sosyal ihtiyaçların çoğalması ve maaşların bunların hepsine yetmemesi derken para biriktirirken her geçen gün daha fazla zorlanıyoruz. Özellikle düşük bütçeye sahip olan kişiler para biriktirmeyi neredeyse bir hayal gibi görüyor. Fakat birkaç konuda dikkat ederse düşük bütçeli kişiler de para biriktirebilir. Yazımızda sizlere para biriktirebilmeniz için bazı tüyolar vereceğiz.

İlk Biriktireceğiniz Parayı Ayırın

Para biriktirme evresinde yapılan en büyük hatalardan birisi ay sonu cebimizde kalan paraya için tutmaktır. Genellikle ay sonunda cebimizde para kalmayacağı için birikim için de para ayıramayız. Fakat maaşınızı aldığınız zaman kira ve fatura gibi giderleri ayırdıktan sonra kalan paranın belli bir kısmını birikim için ayırmanız mantıklı olacaktır. Bu şekilde geriye kalan parayla geçinmeye çalışırsınız ve bir köşede paranız olur.

Plan Yapın

Para biriktirme evresinde en önemli konulardan birisi plan yapmaktır. Örneğin kendinize 3 yıllık bir finansal plan yapabilirsiniz. Burada 3 yıl sonunda finansal olarak olmadığınız konumu ve neyi başarmak istediğinizi belirtin. Örneğin 3 yıl sonunda 5 aylık maaşınız kadar para biriktirmek isteyebilirsiniz.

Kendinize Kural Koymayı Bilin

Para biriktirirken önümüze çıkan en büyük engellerden birisi kendimize kurallar koymamamızdır. Bu yüzden markete girdiğimiz zaman veya alışverişe çıktığımız zaman önümüze geleni alıyoruz. İşinize yaramayacak şeyleri aldığınız zaman ne yazık ki bir sonraki ayır zor getirirsiniz. Bu yüzden kendinize kurallar koyun ve işinize yaramayacak şeyler almak yerine paranızı birikiminize ekleyin.

Hayatınız Gösterişli Olmak Zorunda Değil

Baktığımız zaman çoğu milyonerin gösterişten uzak yaşadığını görebilirsiniz. Hatta kendilerine harcama sınırları koyarlar. Bütün dünyada durum bu şekildedir. Sizde gizli bir zengin gibi yaşamayı öğrenebilirsiniz. Unutmayın! Ne kadar gösteriş o kadar masraf demektir.

Geleceğinizi Planlayın

Şuan çalıştığınız işten yüksek maaş alsanız bile geleceğinizi düşünmeniz lazım. Özellikle emeklilik evresini. Çünkü emekli olduğunuz zaman maaşınızda düşüş olacaktır. Bu yüzden şimdiden yaparsanız bu birikimi emeklilik döneminde rahatlıkla harcayabilirsiniz.

Harcamalarınızın Kaydını Tutun

Ay sonu baktığınız zaman parayı nereye harcadığınızı bilmiyor musunuz? Bunun sebebi belki de harcamalarınızın kaydını tutmamanızdır. Harcamalarınızı kontrol altında tutmak ve para biriktirmek istiyorsanız mutlaka harcamalarınızın kaydını tutmanız gerekir. Bunun için küçük bir not defteri yeterli olacaktır.

Bir Cevap Yazın

  1. Düşük Bütçeyle Para Biriktirmek için yorumda bulun

    Düşük Bütçeyle Para Biriktirmek için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Düşük Bütçeyle Para Biriktirmek için ilk yorumu yapabilirsin.