Bankaların Kredi Kararını Etkileyen Kredi Notu Nedir?

Kişinin finansal geçmişinin ortak bir kuruluş olan KKB bünyesinde toplanarak analiz edilmesi neticesinde elde edilen puan kısaca ‘kredi notu nedir’ sorusunun yanıtıdır. Ülkemizde finansal kuruluşlar her ne kadar kendi puanlama sistemlerini oluşturuyor olsa da  özellikle bankalara yapılan kredi başvurularında devreye giren puanlama sistemi kredi notu oluyor.  Kişinin kredi notu finansal geçmişine dair son derece önemli bir veri olarak kabul ediliyor. İşte bu nedenle  kredi başvurularında da bankaların öncelikli olarak dikkate aldıkları parametre kredi puanıdır.

Söz konusu puanlama sisteminin sadece bireysel olarak sınırlandırıldığı düşünülüyor. Oysa büyük şirketlerin hatta devletlerin bile bazı puanlama sistemlerine tabii olabildiğini söyleyelim. Bu puanlama sistemlerini geliştiren uluslararası kuruluşlar bulunuyor. Ancak bireysel olarak  sizi ilgilendiren temel unsur ülkemizde geçerli olan puanlama sistemi yani kredi notudur. Kredi notuna bağlı olarak bankalar tarafından bir risk haritası çıkarılabiliyor. Bu risk haritasının yapılan kredi başvurularında dikkate alındığı bilgisini de aktaralım.

Kredi Notuna Göre Risk Grupları Neler?

Öncelikle kredi notunun 1 ile 1900 arasında değiştiğini söyleyebiliriz. Bu kapsamda risk grupları da şu şekildedir:

  • 1 – 699: En Riskli
  • 700 – 1099: Orta Riskli
  • 1100 – 1499: Az Riskli
  • 1500 – 1699: İyi
  • 1700 – 1900: Çok İyi

Yukarıda gördüğünüz gruplandırmalar kapsamında kredi notunuz hangi puana tekabül ediyorsa bankalara yaptığınız kredi başvurularının kabul edilme ya da reddedilme olasılığı da belirlenir. Kredi notu ile birlikte bankadan ne kadar kredi talep ettiğiniz bilgisinin de dikkate alındığını belirtelim. Dolayısıyla kredi puanı her ne kadar bankalar için son derece önemli bir veri olarak kabul edilse de kişinin yaptığı kredi başvurularında talep ettiği miktarda kredinin onaylanması noktasında belirleyici bir diğer unsur olarak karşımıza çıkıyor.

Sonuç olarak kredi notu öğrenme işleminin kişi tarafından yapılması ve sonrasında hangi risk grubunda olduğuna bağlı olarak kredi başvurusunun gerçekleştirilmesinde fayda olacaktır. Bu işlem için de rotanızı hemen Findeks internet sitesine çevirebilirsiniz. Bu internet sitesi üzerinden konuyla ilgili daha detaylı bilgilere ulaşabiliyorsunuz. Bununla birlikte Findeks kredi notu hizmetinden faydalanabilir kredi puanınızın son dönemde ne yönde değiştiğini de öğrenebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

  1. Bankaların Kredi Kararını Etkileyen Kredi Notu Nedir? için yorumda bulun

    Bankaların Kredi Kararını Etkileyen Kredi Notu Nedir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Bankaların Kredi Kararını Etkileyen Kredi Notu Nedir? için ilk yorumu yapabilirsin.