Dolardaki Yükselişin Borsaya Etkisi

Sürekli olarak bir yükseliş bir iniş sergileyen dolar borsayı olumsuz etkiler mi bu makalemizde bu konu hakkında araştırmalar yazıp sizin için bilgiler topladık. Dolar da son zamanlarda bitmek bilmeyen bir yükseliş var. Doların yükselmesiyle borsada düşüş gözleniyor. Bu durum geçmişte de her zaman dikkatimizi çekiyordu dolar yükseldiğinde düşüyordu aralarındaki ters orantıyı gözlemlemek mümkün. Ancak bazı uzmanlar için bu olay tam tersi yani uzmanlar dolar ile borsa arasındaki bu ilişkinin olmadığını belirtiyorlar.

Dolardaki Yükselişin Borsaya Etkisi

Dolardaki Yükseliş

Doların Yükselişini Tetikleyen Gelişmeler

Önceliğimiz doların neden yükselişte olduğu konusu olacak. FED başkanlık seçiminin yaklaşması üzerine, aday olacak isimler, güçlenen faiz artırım beklentisi ve vergi indirimi gibi birçok etken doların yükselişini göstermektedir. FED başkanlık seçiminde Jerome Powell’ın öne çıkmasıyla doların Türk toplumu üzerinde bir miktar gerilemesine neden olundu. Ancak kur hala 3.80 seviyesindedir. Eğer ki Powell yerine Taylor ön plana çıkarsa dolarda ve piyasada sert dalgalar meydana gelebilir. Dolarda ki değer artışının nedenlerinden biride parite etkisidir. Parite kelime anlamı olarak iki ülke parasının karşılıklı değeri anlamına gelmektedir.

Yurt İçinde Piyasaların Yönünü Belirleyecek Gelişmeler

Yurt içinde ise en önemli beklentimiz enflasyon oranları olarak görülmektedir. Merkez bankası faizler dâhilinde değişikliğe gitmedi. Bazı uzmanlar ise buna karşılık olarak politika faizinin yükseleceğini düşünüyorlar. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın son dönemde çekirdek enflasyonda görülen yükselişin önlem alınmaması halinde Türk lirasında negatif etkilere neden olacağı söyleniyor. Siyasi açıdan ise Avrupa Birliği ile Amerika arasındaki ilişkilerin iyi takip edilmesi gerekiyor. Amerika da yaşanan vize krizi hala tatlıya bağlanmadı. Avrupa Birliği ise Türkiye ye yapılan mali yatırımlardan 80 milyon keseceklerini bildirdi.  İşte bu gelişler piyasaya yön verecek.

Doların Yükselişi Üzerinde Olumsuz Etki Yaratır Mı?

Geçmişte doların yükseldiği ortamlarda yerel para birimleri ve tahvillerin ( devletin ya da ticari bir kuruluşun ödünç bir para sağlamak amacıyla çıkartmış olduğu yıllık belirli düzeyde faiz getiren ve alınıp satılan değerli kâğıt ) değer kaybetmesine rağmen hisse senetlerinin Wall Street ile orantılı şekilde yükselmekte olduğu gözlenmektedir. Ekim ayında Wall Street’te %2.,3 ve MSCI gibi gelişmekte olan borsalarda %2,6 yükseliş meydana gelmiştir. Meksika, Türkiye, Rusya ve Brezilya ise gelişmekte olan borsalar birden bire çöküş yaşadılar. Borsa İstanbul’a yabancı yatırımcı gelmesini devam ettirebilir ve bu gelişmeler dâhilinde dolardaki yükselişlerin borsaya kısa süreli bir şekilde tehlike arz ettirmediği yorumu yapılabilir.

Bir Cevap Yazın

  1. Dolar Dolardaki Yükselişin Borsaya Etkisi için yorumda bulun

    Dolardaki Yükselişin Borsaya Etkisi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Dolardaki Yükselişin Borsaya Etkisi için ilk yorumu yapabilirsin.