Borsada Derinlik Nedir, Nasıl Yorumlanır?

Borsada derinlik ile ilgili her şeyi bu yazıda öğrenebileceksiniz. Borsada derinlik nasıl yorumlanır gibi farklı sorularınızın cevabını da burada bulabilirsiniz. İsterseniz borsada derinlik hakkında bilgiler verelim.

Genel olarak borsada işlem yapan herkes temel borsa kavramlarının hepsini öğrenme gereği duyar. Borsada işlem yapmadan önce gerek çıkabilecek olası sorunlardan arınma gerek ise tüm kavramlara hakim olarak daha da başarılı olacağına inanmak için borsa terimlerinin çoğunu öğrenmek ister.

Ekonomi konulu yazıları okumak, borsa terimleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilmek için sizlere verdiğimiz siteye göz atabilirsiniz. Beğeneceğinizden hiç kuşkumuz yok çünkü birçok yazı fikrimizi o siteden alıyoruz.

Borsada Derinlik Nedir?

Borsada derinlik genel olarak hisselerin fiyatlarına yakın aralıklarda tüm alış ve satış miktarlarının gösterildiği grafik tablosudur. Yatırımcılar bu grafik tablosu aracılığıyla alım ve satım için bekleyen lotları görebilmektedir. Bu grafik tablosunun bize göre geliştirilmesi gereken tek özelliğinin bazı aracı kurumlarda hala ücretli olarak verilmesi.

Bu kadar önemli ve yatırımcılar için adeta vazgeçilmez olarak tanımlanan bir grafik tablosunun ücretli olması yatırımcıları da ister istemez zorlayacaktır. Borsada derinlik, yukarıda bahsettiğimiz gibi en genel tabiriyle bir grafik tablosudur.

Derinlik ekranını açan yatırımcılar sol tarafta alış, sağ tarafta ise satış kademelerini görebilmekteler. Bu ekranı daha detaylı anlatmak gerekirse şunları söyleyebiliriz; alış ve satış kademelerinin karşısında yazan miktar kadar emirler beklemede olur.

Daha detaylı bir şekilde anlatmak gerekirse, bir hisse senedinin sol tarafında bulunan alış kademelerinde 5.10 fiyatında 5.000 miktarını gördüğümüzde alış emrinin ne kadar olduğunu anlamış oluruz. Yine aynı şekilde sağ tarafta ki satış kademelerinde 5.10 fiyatında 5.000 miktarını görüyorsak satış emrinin miktarını öğrenmiş oluruz.

Borsada Derinlik Nasıl Yorumlanır?

Borsada derinlik, aracı kurumlar tarafından genellikle yatırımcılarına ücretli olarak sunulmaktadır. Ne yazık ki derinlik ekranında göreceğiniz alış ve satış emirlerine kesinlikle gerçekleşecek diye bir şey diyemeyiz.

Borsada derinlik, bir hisse senedine bağlı bir şekilde alış/satış kademelerinde her bir fiyat kademesi için kaç kişi ve kaç adet lot alış/satış emrinin girildiğini anlık olarak takip edilmesiyle yorumlanmaktadır.

Bir Cevap Yazın

  1. borsa derinlik nedir Borsada Derinlik Nedir, Nasıl Yorumlanır? için yorumda bulun

    Borsada Derinlik Nedir, Nasıl Yorumlanır? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Borsada Derinlik Nedir, Nasıl Yorumlanır? için ilk yorumu yapabilirsin.