Ekonomiye Merak Salanların Mutlaka Okuması Gereken Kitaplar

Haberlerde sıklıkla değişen oranları, istihdam ve enflasyon gibi kelimeleri görüyoruz peki anlamlarını veya ekonomi için önemini ne kadar biliyoruz? Finansal kararlar alırken doğru uygulamalar yapıyor musunuz? Finansal okuryazarlığımız ne kadar iyi olursa bu sorulara o kadar doğru cevaplar verebilir. Bu sayede ekonomik olarak da daha iyi konumda olabiliriz. Finansal okuryazarlığımızı yükseltmemiz için farklı kaynaklardan eğitimler alabilirsiniz ancak ekonomi geniş bir yelpaze olduğu için eğitim aldığınızda belirli bir seviyeye gelebilirsiniz. Eğitimleri kitaplarla destek verirseniz daha sağlam temeller oluşturabilirsiniz. Bu yazıda yukarıda bahsedilen sorulara cevap vermeye yardımcı olacaktır. Finans ve ekonomi alanlarında kendinizi geliştirebileceğiniz kitap önerilerinde bulunuyoruz;

Mahfi Eğilmez / Ekonomide Analiz

Bu kitap, ekonomide teknik analizleri öğretmeyi amaçlayan bir kitap türüdür. Birçok kişi ekonomiyi az çok bilse dahi ekonomik bağlantıları tam olarak kuramazlar. Bu kitapta öncellikle analiz yapmanın yöntemlerini ve temelleri anlatılıyor. Bu sayede okuyucular karmaşık gelen konuları daha rahat anlamış olur.

Daron Acemoğlu- James A.Robınson / Ulusların Düşüşü

Kamer Daron Acemoğlu, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde iktisat profesörüdür. Dünyada en çok alıntıları yapılan ekonomistlerden biridir. Ulusların Düşüşü, tarihi dönemler boyunca ulusların arasındaki farklılıkların nedenleri üzerine dair bir tartışmayı yansıtmıştır. ‘’Neden bazı ülkeler zenginken; bazıları yoksuldur?’’ şeklinde sorularla köleci toplumları, sömürgecilik, feodalizm, sosyalizm ve kapitalizm uygulamaları arasında bir düşünme yansıtmaktadır.

Thomas Piketty / Kapital

Fransız ekonomisinin yaklaşık 15 yıllık bir araştırması sonucu yazılan ve herkesin kolayca anlayabilmesi için birçok dille çevrilen bu eser; sermaye, eşitsizlik, refah, büyüme ve benzeri konuları tarihten, edebiyattan ve gündelik hayatlardan örneklerle açıklamaktadır. Bu kitap ülkemizde bazı üniversitelerde yüksek lisans öğrencilerine okutulmaktadır.

Joseph Stiglitz / Eşitsizliğin Bedeli

Dünya’nın en etkili iktisatçılarından biri olarak gösterilen ve 2001 yılında Nobel Ekonomi Ödülünü kazanan Stiglitz, ABD’de yaşanan 2008 krizini ve dünya geneline hakim olan büyük durgunluğu bu kitapta açıklamıştır. Yüzde 1’lik kesimin devleti, demokratik süreci ve yargıyı ele geçirerek yüzde 99’un üzerinde nasıl egemenlik kurduğunu detaylı bir şekilde ele almıştır.

Ted Walther / Dünya Ekonomisi

Bu eser, uzman olmayan kişilere dünya ekonomisinin işlediği ile ilgili bilgi vermek için yazılmıştır. Özellikle, iktisat dışı alanlarda veya iktisat alanında olup iktisat konusunda zayıf bilgilere sahip kişilere yönelik, teorik, ağır bilgilere boğulmadan uluslararası finans ve ticaret konusunda bilgiler vermektedir.

Daha fazla ekonomi kitapları fikri almak ve hemen okumaya başlamak için  www.akrep.com sitesini ziyaret edebilirsiniz 🙂

Bir Cevap Yazın

  1. Ekonomiye Merak Salanların Mutlaka Okuması Gereken Kitaplar için yorumda bulun

    Ekonomiye Merak Salanların Mutlaka Okuması Gereken Kitaplar için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Ekonomiye Merak Salanların Mutlaka Okuması Gereken Kitaplar için ilk yorumu yapabilirsin.