Freelancer Çalışmak ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

İş ve çalışma hayatında istihdam türlerinden birisi olan freelance çalışma modeli ofise, işverene bağlı kalmadan çalışma imkânı sunmaktadır. Freelance çalışma modeli, tam zamanlı çalışanlar, ek gelire ihtiyacı olanlar ve özellikle öğrenciler tarafından tercih edilmektedir. Ne zaman, nerede, nasıl çalışabileceğine karar verebilen, çalışanlarla, ast üst sorunlarıyla karşılaşmayan freelance çalışanlar rahatlık ve verimli çalışma açısından oldukça avantajlıdır. Avantajların yanı sıra freelancer çalışmak ve dikkat edilmesi gerekenler nelerdir, “Gotradego” olarak yakından inceleyelim.

Freelancer Nedir?

Teknoloji ve internet kullanımının yaygınlaşması ile firmalar çalışanların daha verimli çalışabilmesi, maliyetlerin azalması için uzaktan çalışma modelini kullanmaktadırlar. Freelancer nedir, kimler freelancer çalışan olur? Freelance (firilens okunur), herhangi bir kuruma, ofise ve çalışma saatlerine bağlı olmadan uzaktan çalışmadır. Freelance kelimesinin anlamı, serbest meslek, serbest çalışmak anlamına gelir.

Freelance çalışmak isteyenler, tam zamanlı çalışmanın yanında ek gelir sağlamak, öğrenciyken harçlık çıkarmak, kendi işini kurarken deneyimlerini paraya çevirmek için tercih edebilirler.

Freelance çalışma imkânı sayesinde, çalışanlar zaman ve yeri kendileri belirler. Bir kurumda, ofiste işe girmek yerine uzman oldukları alana, bilgi, tecrübe ve deneyimlerine göre proje bazlı veya serbest çalışabilirler. Uzaktan çalışma modeli ile çalışmak isteyen freelance çalışmak isteyenler kendi network ağları üzerinden, aracı kurum veya freelance iş bulma platformları üzerinden iş bulabilirler.

İlginizi çekebilir: Freelance Dış Ticaret Uzmanı Olarak Çalışmak

Freelancer Nasıl Olunur?

Profesyonel iş hayatında kaliteli iş yaptığınızda müşteri bulma olasılığınız oldukça yüksektir. Tam istihdam olarak bir şirkette, firmada çalışmak istemeyenler, ev konforunda çalışma saatlerini kendi belirlemek isteyenler için freelancer nasıl olunur yakından inceleyelim.

Network ve markalaşma freelance çalışmak için oldukça önemlidir. İş sürekliliğine ihtiyacınızı karşılamak için uzman olduğunuz sektördeki firmaları, işverenleri ve aynı işi yaptığınız serbest çalışanları takip edin ve iletişim halinde kalın.

Yapmayı planladığınız ve yeteneğinize uygun işlerin piyasa değerini incelemeniz gerekir. Müşterilerinizi bulduğunuzda verdiğiniz hizmet bedelinin karşılığını piyasaya uygun vermeniz gerekir.

Belirli bir iş saatine bağlı kalınmasa da süreklilik oldukça önemlidir. Uyku, çalışma, sosyal hayatınızı düzene koymak için iyi bir zamanlama yapmanız gerekir. Bu sayede sürekli ve verimli çalışabilirsiniz.

Freelance çalışmak isteyenler aldıkları işleri zamanında teslim etmeli ve firmalar için projelerin zamanında teslim almak oldukça önemlidir.

Freelance çalışmak için bir web sitesi veya bir platform üzerinde müşteri bulunabilir. Uzman olduğunuz alana göre bulabileceğiniz müşteri edinme platformları proje bazlı olmaktadır. Zamanında ve kaliteli işler yaptığınızda işlerinizi sürekli hale getirebilirsiniz.

GoTradeGo dış ticaret uzmanlarına freelance çalışma rahatlığı, yüksek komisyon, birden fazla sektörle çalışma fırsatı gibi pek çok avantajları sunar.

Dikkatinizi çekebilir: Dış Ticaret Uzmanlık Eğitimi Hakkında 3 Şey!

Freelancer Çalışmanın Avantajları Nelerdir?

İş hayatında firmalarda ve çalışmanın zorlukları oldukça fazladır. Tam zamanlı istihdam edilen çalışanlar, yönetici baskısı, müşteri ilişkilerinden kaynaklanan stres, zamanında iş yerinde olma zorunluluğu gibi birçok sorun ve zorlukla karşılaşırlar. Peki, freelance çalışmanın avantajları nelerdir;

Rahat çalışma açısından ofis ortamına göre daha iyidir. Pek çok firmada kılık kıyafet, saç sakal düzenine uyulmasına gerek kalmaz,

Çalışma saatlerini kendiniz belirlersiniz, işin veya projenin bitirme tarihi olur, buna uyulduğu sürece akşam veya sabah çalışılabilir.

Ofis ortamında sizden beklenen ve yapılması gerekenler sabittir ve önceden planlanır. Freelance çalışmak isteyenler iş tekliflerini inceleyerek onaylayabilir veya reddedebilir.

Sürekliliği ve verimliliği sağladığınız sürece yüksek gelir elde edebilirsiniz.

“Freelance dış ticaret uzmanı” olarak çalışmak istiyorsanız “GoTradeGo” platformuna üye olabilirsiniz. Üye olduktan sonra profilinize tecrübe ve yetkinliklerinizi yazdıktan sonra firmaların size teklif vermesini sağlayabilirsiniz. GoTradeGo, gerçekleştirdiğinizi ihracatlar ve ithalatlar üzerinden “kazanç sağlamanızı” sağlamaktadır. Freelance çalışmak ve dış ticaret uzmanı olmak istiyorsanız GoTradeGo platformunu inceleyebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

  1. Freelancer Çalışmak ve Dikkat Edilmesi Gerekenler için yorumda bulun

    Freelancer Çalışmak ve Dikkat Edilmesi Gerekenler için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Freelancer Çalışmak ve Dikkat Edilmesi Gerekenler için ilk yorumu yapabilirsin.