Vlog Nedir?

Bir vlog, birinin kendi bakış açısını veya deneyimlerini ifade eden veya bir ürünü veya bakış açısını tanıtan videolar yayınladığı bir site veya kanaldır. Vlog terimi, “video” ve “günlük” kelimelerinin birleşimidir, yani – bir video günlüğü. Ve vlog’lar oluşturan peep’ler “vlog’lar” dır. Vlog’lar, bir video formatı veya video blogu kullanan bloglardan başka bir şey değildir!

Vlog, sosyal medyada ve dijital eğlencede son derece popüler bir formattır ve YouTube en popüler video paylaşım sitesidir. YouTube, internette en çok ziyaret edilen sitelerden biridir ve vlogger’ların videolarını sunmaları için devasa bir platformdur.

Vlogger’lar devasa sosyal topluluklar yaratır ve ortak ilgi ve hedeflere sahip insanları bir araya getirir. Bir vlogger, bir bakış açısını, bir ürünü, amacı veya hizmeti tanıtabilir veya eğlendirmek veya eğitmek için tasarlanmış olabilir. Vlogger’ın amacı, izleyicilerle bağlantı kurmak, sadık hayranlardan oluşan bir “kabileyi” oluşturmak ve etkilemek ve onların görüşlerini, fikirlerini ve deneyimlerini onlarla paylaşmaktır.

Vlog içeriği belirli bir hedef kitle için kişiselleştirilir ve genellikle elde tutulan nokta ve çekim kameraları veya gelişmiş bir telefonla filme alınır, ancak daha ayrıntılı bir prodüksiyon içerebilir. Blogcular, kanallarını bir blog yazarı gibi yönetirler ve çoğu zaman takip ettikleri ve trafikten kazanır.

Vlog Nedir

Bir Vlog Nasıl Başlatılır?

Platformunuzu ve nişinizi seçmek, bir YouTube kanalı oluşturmak, videolar yayınlamak ve para kazanmaya hazırlanmak gibi vlog’unuzu başlatmak için bilmeniz gereken bazı şeyler.

Platformunuzu Seçin

YouTube, web’deki en iyi video platformudur. Google’ın mülkiyetindedir ve geniş bir küresel kitleye erişim sağlar. YouTube, ayda 2 milyardan fazla kullanıcısı ile dünya çapında en çok ziyaret edilen ikinci video kanalıdır ve Google’ın hemen ardından en çok kullanılan ikinci arama motorudur.

Youtube Kanalınızı Oluşturun

 • YouTube’da oturum açın ve “Yeni bir kanal oluştur” u tıklayacağınız “Kanal listenize” erişin. Telefon numaranızı girip size gönderecekleri kodu onaylayarak hesabımızı doğrulamanız gerekir. YouTube kanalınız yayında.
 • “Kanalı Özelleştir” i tıklayarak kanalınızı markanıza, üslubunuza veya kişiliğinize uygun hale getirecek şekilde özelleştirebilirsiniz. Oraya görüntü, açıklama, fragman, simge veya başka bağlantılar ekleyebilirsiniz.
 • “Kanal Ayarları”, yeni başlayanlar için önerilen, görüntüleyen yorumlarını yayınlanmadan önce önceden onaylamanıza olanak tanır.
 • Kanalınızı Google Analytics ve AdWords ile entegre edebilir veya abone sayınızı gizleyebilirsiniz.
 • 100’den fazla aboneniz olduğunda veya siteniz 30 günlük olup resim ve simge yükledikten sonra YouTube URL’nizi youtube.com/yourname olarak özelleştirebilirsiniz.
 • Bir video yüklemeyi veya yayına girmeyi seçebilirsiniz!
 • İzleyici yorumlarınız ve istatistikleriniz, Kanal Kontrol Panelinizde yayınlanacaktır.
 • Gitmeye hazırsın! Ancak alan adınızı da kilitlemek ve basit bir site oluşturmak isteyebilirsiniz. Bu ayrı bir konu! Bizi izlemeye devam edin.
 • Bir sonraki adım, videolarınızı oluşturmak için ihtiyaç duyacağınız ekipmanı almaktır.

Bir Cevap Yazın

 1. Vlog Nedir? için yorumda bulun

  Vlog Nedir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Vlog Nedir? için ilk yorumu yapabilirsin.