Gereksiz Yapılan 10 Harcama

Hepimiz hayatımızın belirli dönemlerinde gereksiz harcamalar yapmışızdır. Fakat gereksiz yapılan bu harcamalar sonrasında bize olumsuz bir finansal gelişim olarak geri döner. Yazımızda sizlere gereksiz yapılan 10 harcama hakkında bilgi vereceğiz. Bu harcamaları hepimiz gün içerisinde yapıyoruz. Fakat dikkat etmiyoruz diyebiliriz.

1-Geciktirdiğimiz Ödemeler

Gereksiz yapılan 10 harcamanın en başında paramızı  erimesine neden olabilecek gereksiz ödemeleri koyduk. Geciktirdiğimiz veya kredi taksitleri faizlerle karşımıza çıkmaktadır. Bu tarz faizleri ödememek için kredi, kredi kartı, elektirik, su ve doğalgaz faturası gibi faturalarınızı otomatik ödemeyle yapabilirsiniz.

2-Bankaların ATM Ücretleri

Kullandığınız dışında bir bankadan para çektiğiniz zaman ortalama olarak 5 TL gibi bir rakam ödersiniz. Aynı zamanda çektiğiniz tutar yükseldiği zaman ödemek zorunda olduğunuz tutar da artacaktır. Bu parayı ödemek zorunda olmamak için evinizden çıkarken gideceğiniz yeri baz alarak yeteri kadar parayı yanınıza almalısınız.

3-İhtiyaç Duymadığınız Abonelikler

Birçok kişi online servis, dergi ve yazılım gibi hizmetlere 30 gün boyunca denemek için üye oluyor. Sonrasında ise bu aboneliklerini iptal etmeyi unutarak kullanmadıkları birçok hizmet için firmalara para ödüyorlar. Bu gibi durumlara engel olmak için ekstrenizi kontrol edin ve varsa abonelikleriniz iptal edin.

4-Dışarıdan Su Almak

Hepimiz yaptığı hataların birisi de dışarıdan su almaktır. Her gün dışarıdan su almak toplamda hesaplandığı zaman bütçenize zarar verebilir. Buna engel olmak için evden çıkarken kendi suyunuzu yanınıza almaya çalışın.

5-Dışarıda Yemek Yemek

Ne kadar çok yemek sipariş verir veya dışarıda yemek yerseniz bütçeniz o kadar sıkıntıya girecektir. Ara sıra eşinizle veya sevdiğiniz arkadaşlarınızla dışarıda yemek yemek eğlenceli olabilir. Fakat bunu gelenek haline getirmemelisiniz.

6-TV Platformlarına Ücret Ödemek

Birçok kişi yayınını izlemediği TV platformlarına her ay veya her yıl abone oluyorlar. Farkında olmayabilirsiniz fakat bu ödemeler çok yüksek miktarlara ulaşabiliyor. Bu platformlara ücret ödemek yerine ücretsiz uydu yayınlarını kullanmalısınız.

7-Gereğinden Fazla Alışveriş Yapmak

Çağımızın en büyük sorunları arasında yiyecek israfı ilk sıraları almaktadır. Özellikle rastgele yapılan alışverişler yiyecek israfı oluşmasının en büyük nedenleri arasındadır. Markete gitmeden önce ihtiyaçlarınızı kontrol ederek evde bir liste hazırlamalısınız.

8-Akıllı Telefonların Veri Ücretleri

Akıllı telefonlarda yer alan veri ücretleri normal faturanızın birkaç katına çıkmasına sebep olabilir. Bu yüzden telefonunuzun mobil veri sınırını iyi ayarlamalısınız.

9-Dürtülerle Alışveriş Yapmak

Marketlerde veya mağazalarda en çekici ürünlerin göz hizasına yerleştirildiğini görebilirsiniz. Bu sizin o ürünü alma dürtünüzü ortaya çıkaracaktır. Bu sadece market ve mağazalarda değil, internet alış verişlerinde de yaşanan bir durumdur.

10-Marka Ürünler Tercih Etmek

Bazı ürünlerin sadece etiketine para verildiği bir gerçektir. Bu yüzden mağaza veya market alışverişlerinizde marka ürünler yerine kaliteli uygun fiyatlı ürünler tercih etmeye çalışın.

Bir Cevap Yazın

  1. Gereksiz Yapılan 10 Harcama için yorumda bulun

    Gereksiz Yapılan 10 Harcama için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Gereksiz Yapılan 10 Harcama için ilk yorumu yapabilirsin.