Hobi Olarak Yapılabilecek Ek İşler

Uzun süredir ilgilendiğiniz, sizi heyecanlandıran ve boş zamanlarınızı değerlendirmenizi sağlayan hobinizin paraya dönüşmesini yani size ek gelir getirmesini istemez miydiniz?

Böylelikle hem oldukça eğlenceli bir aktivite ile kendinizi mutlu edebilir hem de hobinizin size gelir olarak geri dönmesini sağlayabilirsiniz.

Yeteneğinizi müşterileriniz ile paylaşmanıza da yardımcı olacak ‘hobiden para kazanma’ fikriniz sayesinde kısa bir sürede pek çok müşteriye erişebilir; kim bilir belki de yalnızca hobinizi mesleğiniz olarak benimseyerek; şu an yürütmekte olduğunuz ancak size oldukça sıkıcı gelen işinizden istifa bile edebilirsiniz.

Bu yazımızda kısaca hobinizi nasıl paraya dönüştürebileceğinizden, hangi hobilerin para kazandırdığından kısaca bahsetmek istiyoruz.

İşte; hobi olarak yapılabilecek ek işler listemiz:

  • Editörlük

Daha çok yazma yeteneğine sahip, kitap okumaktan keyif alan, zaman zaman bir şeyler karalayan ancak karaladıklarından para kazanmayı bu zamana kadar hiç düşünmemiş kişiler için uygun olan editörlük fikri; ciddi anlamda gelir elde etmenize yardımcı olabilir.

Zaman içerisinde kendinizi geliştirdikçe ve kaleminizi sağlamlaştırdıkça ufak miktarlara yazdığınız yazılarınızdan ileride yüksek rakamlar kazanabilirsiniz.

Günde birkaç saatinizi ayırarak, haftada minimum 500 TL kazanacağınız editörlük fikrini değerlendirmek için Bionluk, SadeceON gibi editör-yazar arayışında olanların sizi bulabilecekleri sitelere üye olabilirsiniz.

  • Ressamlık

Özellikle editör-yazarların hayranlık duyduğu ressamlar; hayal güçleri ve yetenekleri sayesinde harika işler ortaya çıkaran, bizce tapılması gereken mükemmel insanlar!

Şayet resim yapma yeteneğiniz bulunuyorsa, boş vakitlerinizi paletinizle ve fırçalarınızla resim yaparak değerlendirmekten keyif alıyorsanız; kendi tablolarınızı Instagram, Facebook vb. sosyal medya araçlarında satışa çıkarabilirsiniz.

  • Dizi-Film Çevirmenliği

Şayet İngilizce dil bilginize ve kulağınıza güveniyorsanız; bir yandan sevdiğiniz dizi ve filmleri izleyebilir, bir yandan da yabancı dizileri Türkçe’ye çevirerek, para kazanabilirsiniz.

Son dönemlerin en popüler ek işlerinden biri olan dizi-film çevirmenliği sayesinde yalnızca bir bölüm çeviri başına bile 500 TL gibi oldukça yüksek bir rakam kazanabilmeniz mümkün!

  • Bebek Bakıcılığı

Daha çok birkaç bebek büyütmüş, artık bebek bakıcılığı konusunda uzmanlaşmış 30 yaş üstü bayanlar tarafından yoğun bir rağbet gören bebek bakıcılığı ile para kazanmak için lise ya da üniversite mezunu olmanız bile gerekmiyor.

Komşunuzun bebeklerine ya da çocuklarına bakarak başlayacağınız bu meslekte, referans kazandıkça ilerleyebilir; hatta ileride aylık sigortalı ve maaşlı çalışan bir personel konumuna bile geçebilirsiniz.

  • Fotoğrafçılık

Fotoğraf çekme ve hikaye kurgulama konusunda kendinize güveniyorsanız; bu zamana kadar arkadaşlarınızla ve ailenizle çekindiğiniz fotoğraflarınız çevrenizdekilerin ilgisini çekmeyi başardıysa bu yeteneğinizi paraya dönüştürmenin tam zamanı!

Yeterince başarılı olduğunuz takdirde yalnızca çevrenizdeki kişilerin fotoğraflarını çekerek başladığınız mesleki kariyerinize ileride kendi fotoğraf atölyenizde bile devam edebilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

  1. Hobi Olarak Yapılabilecek Ek İşler için yorumda bulun

    Hobi Olarak Yapılabilecek Ek İşler için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Hobi Olarak Yapılabilecek Ek İşler için ilk yorumu yapabilirsin.