İş Stresini Azaltmanın Yolları

Günümüzün büyük bir bölümünün iş yerinde geçtiğini söyleyebiliriz. Bazen iş yerimizde yolunda gitmeyen durumlar can sıkıntısına, strese ve sinirli olmamıza sebep olabiliyor. Oysa ki iş yerinde bu şekilde olmamız sağlımızı olumsuz etkilediği gibi iş yerindeki verimimizi de düşürmektedir. İş stresini azaltmanın yolları hakkında yazımızda sizlere birkaç yöntem vereceğiz.

Gün İçerisinde Sakinleştirici Müzikler Dinleyin

Özellikle iş yeriniz çok gürültülü ve kalabalıksa müzik dinlemek bu kargaşadan sizleri bir nebzede olsun kurtarabilir. Biyolojik açıdan incelendiği zaman bazı melodik sesler beyni ödüllendiriyor ve dopamin hormonlarının salgılanmasını sağlıyor. Yani hoş bir koku hissetmekle aynı anlama geldiğini söyleyebiliriz. Bu yüzden gün içerisinde 15 ile 30 dakika arasında klasik müzik dinlemek stresinizi azaltacaktır.

Kokulu Mumların Gücünü Kullanın

Masanızda her zaman kokulu mum bulundurmaya dikkat edin. Kokulu mumlar salgıladıkları kokular sayesinde zihninizde farklı bölümlerin de harekete geçmesine yardımcı olacaktır. Aynı zamanda stresi de üzerinizden bu şekilde atabilirsiniz.

Öğle Tatilinizde Kısa Yürüyüşler Yapın

Öğle tatillerinizi fırsata çevirerek kısa yürüyüşlere çıkabilirsiniz. Yemek yiyeceğiniz zaman iş yerinize yürüme mesafesinde olan bir restoran belirleyin ve yürüyerek bu restorana gidin. Hareket ve açık hava stresinizi alacaktır. Aynı zamanda farklı açılardan düşünmenize yardımcı olur.

Küçük Mutlulukları Fark Etmeye Çalışın

Karşınıza seri şeklinde engeller çıktığı zaman bunlar sizin için gerçekten çok kötü gelebilir. O gün ise her şey normalde daha kötü gibi görünüyorsa bir adım geri giderek neler olduğuna tekrar bakın. Yaşadığınız küçük olumsuzlukların bütün gününüzü mahvetmesine izin vermemeye çalışın. Yaşadığınız durumlara gerçekçi bir bakış açısıyla bakarsanız yaşadığınız potansiyel bir kötü günü başlamadan noktalayabilirsiniz.

Bir İşe Sahip Olduğunuz İçin Mutlu Olmaya Çalışın

Yaşadığınız bütün günler yaşamınızı bir parçası şeklindedir. Bu yüzden olumsuzluklara bakmak yerine yaşadığınız olumlu olaylara bakmayı tercih edebilirsiniz. İş hayatınızda ise yaşadığınız problemleri çözmenin ne kadar sıkıcı olabileceğini düşünmemeye çalışın. Bunun tam aksine bütün zamanınızı işinizin olumlu yönlerini görmeye ayırabilirsiniz. Her geçen gün işsizliğin arttığını düşündüğümüz zaman bir işiniz olduğu için şanslı bile sayılırsınız. Özellikle işinizden kazandığınız maaş hayatınızı geçindirmeye yetiyorsa bu konuda son derece şanslı olduğunuzu söyleyebiliriz.

Eve İş Getirmeyin

İş yerinden çıktığınız zaman bütün işinizin ve stresinizin o kapının ardında olmasına dikkat edin. Özellikle eve giderken iş götürmemeye dikkat etmelisiniz. Evinizi dinlenme alanınız olarak düşünün ve çalışmak yerine en sevdiğiniz aktiviteleri yapın.

Bir Cevap Yazın

  1. İş Stresini Azaltmanın Yolları için yorumda bulun

    İş Stresini Azaltmanın Yolları için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak İş Stresini Azaltmanın Yolları için ilk yorumu yapabilirsin.