Verimliliği Artırmak İçin Odaklanma Teknikleri

İş verimliliğini artırmak için işinize doğru bir şekilde odaklanmanız çok önemlidir. Odaklanmak teknikleri hakkında bilgi sahibi olduğunuz takdirde yaptığınız işe daha iyi odaklanarak başarınızı artırabilirsiniz. Yazımızda sizlere başarınızı artıracak odaklanma teknikleri hakkında bilgi vereceğiz.

Farklı Odaklanma Teknikleri

-Bir işe odaklanmak için kullanabileceğiniz yöntemlerden birisi; Pomodro tekniğidir. Bu teknik 25 dakika çalışma 5 dakika dinlenme şeklinde ilerler. Mola verilen bu 5 dakika içerisinde kesinlikle çalışamamalısınız. Gün içerisinde bu şekilde 2 saat çalıştıktan sonra 25 dakika daha çalışıp 30 dakika mola verme hakkına sahip olursunuz.

-Odanızın kapısına veya masanıza şuan çalıştığınızı belli etmek için “meşgulüm, odaklanıyorum veya çalışıyorum” şeklinde bir işaret koyabilirsiniz. Bu şekilde insanlar sizi rahatsız etmez.

-Masanızın üzerine size bir şey sorma ihtiyacı duyan kişiler için bir günlük takvim bırakabilirsiniz. Bu şekilde insanlar sizi rahatsız etmeden söylemek istediklerini size iletebilirler.

-Çalıştığınız süre zarfında bir odaklanma saatiniz olsun günün belli bir bölümünü odaklanma için ayırın. Bu şekilde zaman yönetimi de kazanmış olacaksınız.

-Ofisteki başka kişilerin seslerini veya klavye gürültülerini duymamak için arka planda şarkı sözü veya gürültüsü olmayan müzikler dinleyin. Bu müzikleri dinlemek için beyaz bir ses sistemi kullanabilirsiniz.

-Tarayıcı ve telefonlardaki bildirimlerinizi belli bir saate kadar kapatın. Onlara ne zaman geri döneceğinizi bildirmek için otomatik yanıtlayıcıdan yardım alabilirsiniz.

-Kulaklık takabilirsiniz. Bunun için herhangi bir müzik dinlemenize gerek yok. Kulaklık çevrenizdeki gürültüyü azaltacağı gibi sizi rahatsız etme ihtimali olan insanlara karşı caydırıcı bir özellik olarak kullanılabilir. Büyük kulaklıklar bu konuda daha iyidir.

-Gününüzü planlarken doğal dağılma evresinde en az yoğunlaşmanızı sağlayacak projeler üzerinde çalışacak şekilde ayarlayın. Eğer esnek saatleriniz bulunuyorsa, biraz sessiz vakit geçirme adına ofise herkes gelmeden önce gelin.

-Zor ve önemli bir işi yapmak için masanıza oturmadan önce yürüyüş veya egzersiz yapın. Bu şekilde odaklanmanızı artırabilirsiniz. Özellikle sabahları işe başlamadan önce yapacağınız 15 dakikalık bir yürüyüş odaklanma sürenizi uzatacaktır.

-Zihniniz gün içerisinde odaklanmanız ve hatırlamanız gereken şeylerle dolu olabilir. Bu önemli görevleri yerini getirirken birisini atlamamak için elinizin altında her zaman not defteri olsun. Düşünce alanınızı boşaltma işlemi için zihin taraması yapabilirsiniz.

-Zihninizi dinlendirmeniz gerçekten kaliteli bir uykudan geçer. Çok yoğun ve yorucu bir gece geçirdiyseniz işinize odaklanmanız daha zor olacaktır. Bu yüzde günde 8 saat uyumaya çalışın.

Bir Cevap Yazın

  1. Verimliliği Artırmak İçin Odaklanma Teknikleri için yorumda bulun

    Verimliliği Artırmak İçin Odaklanma Teknikleri için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Verimliliği Artırmak İçin Odaklanma Teknikleri için ilk yorumu yapabilirsin.