İşte 100 bin lira ile yapılacak işler

Yemeyip içmeyip kenarda biriktirdiğiniz 100 bin TL’nizi en ideal şekilde değerlendirmek istiyorsanız, aşağıda yer alan tavsiyelere kulak verin! Eğer sizin de farklı bir fikriniz varsa bunu yorum kutucuğunu kullanarak bizlere iletebilirsiniz.

Bayilik alabilirsiniz

100 bin TL ile yapılabilecek en mantıklı işlerden biri, kurumsal firmalardan bayilik alarak kazanmaya başlamaktır. Böylece sıfırdan kendi markanızı oluşturup reklamını yapmak için bütçe ayırmak zorunda kalmazsınız. Franchising veya bayilik yöntemiyle aklınıza gelebilecek hemen tüm iş kollarında hizmet verebilmeniz mümkün. Eğer daha önce de restoran işletmişseniz, Baydöner ve Bereket Döner gibi firmalardan bayilik almayı düşünebilirsiniz.

Bunun yanı sıra fırınlara maya dağıtmak için Pakmaya ve Özmaya gibi şirketlerle irtibata geçebilir, Filli Boya ve Marshall gibi boya üreticilerinin de bayiliklerini almak için temas kurabilirsiniz. Aklınıza gelebilecek hemen her alanda bayilik sistemi geçerli olduğu için iş kurmaktan zorlanmazsınız.

100 bin TL’nin bir kısmıyla bayilik bedelini, bir kısmıyla da dükkanın gdierlerini karşılayabilirsiniz.

Gayrımenkule yatırabilirsiniz

Gerçek şu ki, 100 bin TL ile günümüz şartlarında iyi bir ev satın alabilmeniz mümkün değil. Hele de İstanbul ve Ankara gibi şehirler söz konusu ise. Ancak henüz inşaat halindeki konutlardan giriş kat daireler alabilirsiniz. Halk arasında “Topraktan girmek” de denilen bu yöntem sayesinde çok indirimli fiyatlarla ev sahibi olabilirsiniz. Tabii sahip olduğunuz 100 bin TL’nin üzerine daha fazla koyamazsanız.

Ev inşa edildikten sonra sürekli kira geliri sağlayacağı için düzenli para akışı sağlayabilirsiniz. Satmaya karar verdiğinizde de 100 bin TL’ye aldığınız ev, bulunduğu konuma göre çok daha değerlenmiş olacaktır. Böylece kâr içinde kâr etmiş olursunuz.

Aynı şekilde arsa almak da gayet akıllıca bir yöntem. Yaklaşık 5-10 sene bekledikten sonra aldığınız fiyatın 2-3 katı bedelle satabileceğiniz arsalar daha çok büyük şehirlerin uzak yerlerinden alınmalı.

Kendi iş modelinizi geliştirmeye ne dersiniz?

Geleneksel yöntemlerinin dışına çıkarak kendi iş modelinizi kurmak da kesinlikle akıllıca olacaktır. Ancak gerekli AR-GE ve fizibilite çalışmalarını yapıp sektördeki boşluğu iyi değerlendirmeniz gerektiğini unutmayın. Aksi takdirde kenardaki 100 bin TL’nizi de havaya saçmış olabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

  1. İşte 100 bin lira ile yapılacak işler için yorumda bulun

    İşte 100 bin lira ile yapılacak işler için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak İşte 100 bin lira ile yapılacak işler için ilk yorumu yapabilirsin.