İtalya Asgari Ücreti Ne Kadar

Avrupa’nın Güneyinde yer alan İtalya, Akdeniz’deki Sicilya ve Sardinya adalarıyla birlikte büyük bir yüzölçümüne sahiptir. Avusturya, Slovenya, Fransa ve İsviçre ile kara sınırı bulunan İtalya, Vatikan ve San Marino gibi bağımsız Avrupa ülkeleri de yer almaktadır.

Birçok Avrupa uygarlığına ev sahipliği yapan İtalya, günümüzde demokrasi ile yönetilmektedir. Avrupa Birliği gibi siyasi örgütlerin kurucu üyelerinde biri olan İtalya, para birimi Euro’dur. Ülkede devlet tarafından düzenlenmeyen asgari ücret aralıkları sektör bazında sendikalar ve işverenler tarafından belirlenmektedir. İtalya devlet tarafından asgari ücretlerin belirlenmediği sayılı Avrupa ülkesinden biridir.

İtalya Asgari Ücret

Yaşanan COVID-19 öncesinde İtalya’ya çalışmak isteyen göçmenlerin en çok tercih ettiği ülkelerin başında yer alıyordu. Asgari ücretler saatlik olarak 7 Euro olarak belirleyen sendikalar, toplu sözleşmeler ile yapılan pazarlıklarla İtalya asgari ücretlerini ortak bir şekilde karar vermektedir. Sektöre göre İtalya’da asgari ücretler saatlik olarak değişebilmektedir. Ev işlerinde çalışanlar saatlik olarak 4,5 Euro alırken, giyim sektöründe çalışanlar 6,60 Euro ücret almaktadır. Tarım alanında çalışanlar 7,14 Euro, konaklama sektöründe çalışanlar 7,18 Euro, İnşaat sektöründe çalışan kişiler 7,60 Euro, yiyecek sektöründe çalışanlar 8,20 Euro ve bankacılık sektöründe çalışan bir kişi saatlik olarak 11,12 Euro almaktadır. Bu saatlik ücretler yılda bir yapılan toplu görüşmelerle gözden geçirilmektedir ve zamlar uygulanmaktadır. Ücretler belirlenirken yapılan işin miktarı ve kalitesi göze alınır.

İtalya

İtalya Çalışma Şartları

İtalya ekonomi bakımından dünyanın en yüksek seviyelerinde yer almaktadır. Hem göçmenler hem de kendi halkı için farklı iş imkânları sunulmaktadır. Özellikle İtalya’nın kuzey bölgesi sanayi alanında yoğunlaşmıştır. Bu bölge birçok özel şirket bulunmaktadır. Bu bölge dışında ülkede işsizlik oranları yüzde 20’lerin üzerindedir. Ortalama İtalya asgari ücret 1376 Euro’dur. Saatlik olarak değerlendirildiğinde 7,5 Euro’dur. Bölgeye göre asgari ücretler değişmektedir. En yüksek maaş alan kişiler Lombardiya bölgesindedir. En az maaş verilen bölge ise Calabria’dır. Ayrıca başkent Milano gibi şehirlerde de maaşlar yüksektir.

İtalya’da İş Olanakları

İşgücü piyasasında hizmet sektörü önemli bir yerdedir. Bu sektör ekonominin yüzde 75’ini karşılamaktadır. Buna ek olarak gıda üretimi, teknoloji, kimya, finans, tekstil ve mekanik gibi endüstri dalları da ekonomik alanında güçlüdür. Dil olarak iyi derecede İngilizce bilinmesi işe girişlerde oldukça etkilidir. Fakat ilerleyen zamanlarda mutlaka iş pozisyonlarında yükselmek için İtalyancayı da bilmek şarttır.

Bir Cevap Yazın

  1. İtalya Asgari Ücreti Ne Kadar için yorumda bulun

    İtalya Asgari Ücreti Ne Kadar için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak İtalya Asgari Ücreti Ne Kadar için ilk yorumu yapabilirsin.