Kuveyt Asgari Ücreti Ne Kadar

Kuveyt, Basra Körfezinin kıyısında bulunan Asya Kıtası’nda yer alan bir ülkedir. Dokuz tane adası bulunan Kuveyt, Orta Doğu ekonomisine yön veren ülkelerin başında yer almaktadır. Son verilere göre ülke nüfusu 4,207 milyondur. Başkenti aynı adıyla taşıyan Kuveyt’in kullandığı para birimi Kuveyt Dinarıdır. Kuveyt Dinarı, dünyadaki en değerli para birimlerinden biridir. 1 Kuveyt Dinarı, 2,72 Euro; 3,32 Amerikan Doları ve 28,43 TL değerindedir.

Ekonomi kaynakları gelişmiş olan Kuveyt oldukça zengin bir ülkedir. Peki, Kuveyt’te verilen maaşlar ne kadardır? Kuveyt asgari ücreti ile çalışan kişiler rahat bir yaşam sürdürebilirler mi? Bu yazıda merak edilen soruları ve daha fazlasını cevaplıyoruz.

Kuveyt Asgari Ücret Ne Kadar?

Kuveyt dünya ülkeleri arasında zengin ülkeler arasındadır ve bu zenginliğinin nedeni petrol rezervlerinin bulunmasıdır. Ülkede, yapılan sıralamalara göre dünyanın en zengin 7. ülkesi olarak listelenmiştir. Kuveyt birçok Orta Doğu ülkesine göre yaşam koşulları gayet iyidir.

Kuveyt asgari ücreti 200 Kuveyt Dinarı olarak belirlenmiştir. Yaklaşık 5686 TL ve 664 Dolar değerindedir. Bu miktar birçok ülkeye göre oldukça elverişli bir yaşam koşuluna sahiptir. Bununla birlikte Kuveyt asgari ücreti, çeşitli faktörler göre değişkenlik göstermektedir. Ülkede hangi sektörde çalıştığınız ve uzmanlık seviyeniz, asgari ücret miktarını belirlemektedir. Kuveyt’te çalışan Türk vatandaşları aldıkları asgari ücretler yaklaşık olarak 2000 Dolar ile 3000 Dolar arasında değişmektedir. Ülkede en yüksek maaşı alan kişiler, beyaz yakalılar olarak bilinen Amerikalı veya Avrupalı eğitimli kişilerdir.

Kuveyt Asgari Ücreti

Kuveyt İş İmkanları

Kuveyt’in zengin bir ülke olmasının altında petrol rezervlerinin etkisi oldukça büyüktür. Bu bağlamda Kuveyt’te iş imkanları genellikle petrol ve petrol ile ilgili sektörler alanında yoğunlaşmaktadır. Bunun dışında ülkede inşaat, turizm ve gıda sektörleri de başta yer almaktadır.

Petrol ile ilgili sektörlerde çalışanlar en yüksek maaşı alanladır. Bu sektörde genel olarak eğitimli ve uzman kişiler yüksek maaşlar almaktadırlar. Kuveyt’te yaşayan Türklerin çoğunluğu inşaat sektöründe çalışmaktadır. Çalışma koşulları kalfa veya usta seviyesindedir. Elbette alınan maaşlar bu çerçevede değişmektedir. Türk çalışanlar tarafından tercih edilen bir diğer sektör turizmdir. Gıda sektöründe de Türkler kendi işletmelerini kurma imkanı oldukça yüksektir. Kebapçı salonlarında birçok Türk vatandaşı çalışmaktadır. Bunların dışında Kuveyt’te hizmet sektöründe iş bulmak da oldukça kolaydır. Başkentte çalışma imkanları artış görülse de yaşam maliyeti de paralel olarak artmaktadır.

Bir Cevap Yazın

  1. Kuveyt Asgari Ücreti Ne Kadar için yorumda bulun

    Kuveyt Asgari Ücreti Ne Kadar için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Kuveyt Asgari Ücreti Ne Kadar için ilk yorumu yapabilirsin.