Hollanda Asgari Ücreti Ne Kadar

Hollanda, Hollanda Krallığından oluşan 4 ülkeden birisidir ve en büyüğüdür. Topraklarının büyük bir kısmı Batı Avrupa’da yer alan Hollanda’nın Karayipler’de de üç adası vardır.

Avrupa’nın en büyük limanlarından biri olan Rotterdam’da Hollanda da bulunmaktadır. Yönetim şekli meşru monarşi olan Hollanda, Avrupa Birliği üyesidir. Ülke refah seviyeleri yüksek ülkeler arasında yer almaktadır ve bu ülkede çalışmak isteyenler Hollanda asgari ücreti merak etmektedir. Hollanda resmi dili Felemenkçedir ve ülkenin para birimi Euro’dur. Hollanda asgari ücret 6 ayda bir belirlenmektedir. Asgari ücret alan kişiler yaş gruplarına göre farklılık göstermektedir.

Hollanda Asgari Ücret

Hollanda asgari ücret şuanda 1635 Euro’dur. Yaş gruplarına göre günlük, haftalık, aylık olarak bu tutar farklı hesaplanmaktadır. 21 yaş üzeri çalışanlar 1680 Euro asgari ücret, 20 yaşında çalışanlar 1344 Euro almaktadır. Yaş düştükçe rakamlarda buna paralel olarak düşmektedir. Asgari ücretler saatlik olarak 20 yaşında bir çalışan için 46,52 Euro’dur. En düşük yaş gurubu 15 yaştır ve asgari ücreti 504 Euro’dur.

Hollanda asgari ücret iş kanunları tarafından kontrol edilmektedir. Ocak ve Temmuz aylarında yılda iki kez asgari ücretler değerlendirilmektedir, yapılan çalışmalara zamlar yapılmaktadır. Asgari ücretler tam bir çalışma haftası olarak hesaplanır. Çalışanlar çalışma sözleşmelerine bağlı olarak 36 ile 40 saat arasında çalışmaktadır.

Hollanda

Hollanda’da Yaşam Şartları Nasıldır?

Hollanda’da asgari ücretler aylık olarak verilmektedir. Günlük olan veriler sadece gösterge amaçlıdır. Genel olarak bakıldığında Hollanda asgari ücret aralıklarından bahsedilmez. Çalışanlar bireysel olarak farklı sigorta ve vergi primleri ödenmektedir. Sadece kamu alanlarında çalışanlar yılda 181000 Euro’dan daha yüksek para alamamaktadır. Kanunlara göre kamu çalışanların üst sınır maaşları belirlenmiştir. Avrupa Birliği ülkeleri arasında en yüksek asgari ücreti veren üçüncü ülkesidir. Hollanda çok fazla yabancı çalışanlara ihtiyaç duymaktadır. Bu da ülkede çok fazla iş imkanı sağlamaktadır. Süpermarket fiyatları diğer Avrupa ülkelerine göre oldukça ucuzdur.

Hollanda’da Meslek Gruplarına Göre Maaşlar

Ülkede en fazla kazanan meslek Diş Hekimliğidir. Genel olarak sağlık çalışanları ve tıp uzmanları en yüksek maaşları alan meslek gruplarıdır. Ortalama olarak yıllık maaşları 172 bin Euro’dur. İkinci sırada insan kaynakları yöneticileri yıllık olarak 128 bin Euro maaş almaktadır. Pilotlar da en popüler meslek gruplarındandır. Listede ayrıca bilim adamları, avukatlar, yazılım mühendisleri ve ekonomistler de yer almaktadır. Herhangi bir vasfı olmayan veya mesleğe yeni başlayan kişiler ise Hollanda asgari ücret rakamlarını almaktadır.

Bir Cevap Yazın

  1. Hollanda Asgari Ücreti Ne Kadar için yorumda bulun

    Hollanda Asgari Ücreti Ne Kadar için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Hollanda Asgari Ücreti Ne Kadar için ilk yorumu yapabilirsin.