Kanada Asgari Ücreti Ne Kadar

Amerika kıtasının kuzeyinde bulunan Kanada, 9,98 milyon km2 bir yüz ölçümünde yer almaktadır. Geçmişte aborjinlerin binlerce yıl yaşadığı Kanada’da, bazı dönemlerde İngiliz sömürgesi altına girse de 18. yüzyıl sonrasında bağımsızlığını ilan etmiştir. Kanada 10 eyalet ve 3 bölgeden oluşmaktadır. Ülke merkezi olmayan anayasal monarşi ile yönetilmektedir.

İngiliz Milletler Topluluğuna bağlı olan Kanada, çağdaş ve teknolojik açıdan oldukça gelişmiş bir ülkedir. Özellikle hidroelektrik güç üretimleri, nükleer enerji üretimleri ve fosil yakıt kaynakları bakımından gelişmiş bir ülke olan Kanada, enerji bakımından kendi kendine yeten bir ülkedir. Kanada asgari ücret uygulamaları çalışanların aylık maaşlarına göre hesaplamaktadır. Doğal kaynaklar sayesinde vatandaşlarına farklı iş imkanlar sunmaktadır.

Kanada Asgari Ücret

Dünya üzerinde en çok işçi göçleri alan ülkelerden biri olan Kanada, refah seviyesi en yüksek ülkelerden biridir. Yurt dışından çalışmak isteyen çalışanlar dışında eğitim alanında da tercih edilen Kanada’da asgari ücret eyaletlere göre değişmektedir. Türkiye’nin asgari ücreti ile kıyaslandığında daha farklı bir asgari ücret sistemi vardır. Asgari ücretler saatlik olarak hesaplanmaktadır. Eyaletlere göre 10 ile 15 dolar arasında saatlik asgari ücretler alınmaktadır. Günlük 8 saat çalışma sürelerine göre Kanada’da çalışanlar günlük olarak 11,50 dolar kazanç elde etmektedir. Bu rakamlar aylık olarak hesaplandığında 2903,7 dolar olmaktadır.

Kanada

Kanada’da Yaşam Maliyetleri

Ülkenin en büyük giderlerinden bir tanesi ev kiralarıdır. Ancak bulunduğunuz alana göre uygun fiyatlara kiralık evler bulunabilir. Yaklaşık olarak 750 ile 900 dolar arasında kiralık evler bulunmaktadır. Çekirdek bir aile için faturalar ortalama olarak 400 dolardır. Market fiyatları ise diğer gider kalemlerine göre daha uygundur. 500 ile 600 dolar arasında market ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Bu giderler Kanada asgari ücret ile çalışan kişilerin rahatlıkla geçinebilmesini sağlamaktadır.

Kanada Çalışma Şartları

Çalışma şartları da diğer ülkelere farklılık gösteren bir ülkedir. Sistem eyaletler bazında değerlendirilmektedir. Eyaletlerdeki en düşük çalışma saatleri dünya ortalamasının üzerindedir. Bazı eyaletler çalışma saatlerini 40 saat olarak sabitlemektedir. Diğer eyaletler ise 45 ile 48 saat arasındadır. Çalışma saatleri sabah 07.00, 08.00, 09.00 gibi başlamaktadır ve 8 saat sürmektedir. Yaşam standartları bakımından ABD’ye benzeyen Kanada, asgari ücretlerin yüksek olması sebebi ile eğitim ve çalışmak isteyenlerin talep ettiği ülkeler arasındadır. Zengin doğalgaz yataklarına sahip olmasından dolayı enerjide dışa bağımlılık yoktur. Ülkenin para birimi Kanada Dolarıdır. Meslek gurubuna ve bireylerin eğitimine göre maaş aralıkları değişmektedir.

Bir Cevap Yazın

  1. Kanada Asgari Ücreti Ne Kadar için yorumda bulun

    Kanada Asgari Ücreti Ne Kadar için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Kanada Asgari Ücreti Ne Kadar için ilk yorumu yapabilirsin.