Ukrayna Asgari Ücreti Ne Kadar

Doğu Avrupa’da yer Ukrayna, Karadeniz’e kıyısı olan bir ülkedir. Başkenti Kiev olan Ukrayna’nın kullanılan birimi Grivnadır. Son verilere göre Ukrayna’nın nüfusu 44,39 milyondur. 2010 yılından bu yana çeşitli ekonomik atılımlar atarak Ukrayna ekonomisi büyümeye devam etmiştir. Özellikle Türk vatandaşları başta olmak üzere birçok ülkeden işçi göçleri alan Ukrayna asgari ücreti merak edilmektedir.

Diğer ülkelerde de olduğu gibi Ukrayna asgari ücret politikaları, işçilerin belirli bir yaşam standardına sahip olması ve çalışanların haklarını korumak amacıyla belirli aralıklarda düzenlenmektedir. Bu bağlamda sizler için bu yazıda Ukrayna asgari ücreti ve ortalama maaşları hakkında detaylı bilgiler aktaracağız. Ukrayna yaşam standartları çerçevesinde yaşam maliyetleri hakkında vereceğimiz bilgiler ile yurt dışında çalışmayı düşünenlere yardımcı olacağız.

Ukrayna Asgari Ücreti

Ukrayna, gerek doğal güzellikleri gerekse gece hayatı ile her yıl düzenli olarak turist ağırlamaktadır. Bunun yanı sıra Avrupa’dan işçi göçü alan bir ülkedir. Ukrayna’nın para birimi Ukrayna Grivnasıdır. 1 Ukrayna Grivnası, 0,036 Dolara denk gelmektedir. Ukrayna’nın para biriminin değeri oldukça düşük seviyelerdedir. Elbette bu durum Ukrayna hayat şartlarına da yansımıştır.

Ukrayna asgari ücret, yapılan yeni düzenlemeler göre 2019 yılına göre % 13,2 oranında artmıştır. 2019 yılında Ukrayna asgari ücreti 4173 Grivna idi. Ukrayna devlet bütçelerinde yapılan toplantıda 2021 yılında Ukrayna asgari ücreti 4723 Grivna olarak belirlendi. Bunlara ek olarak geçim ücretlerinde bir kişi için aylık olarak 174 Ukrayna Grivnasına arttırılmıştır. Bu yıl itibariye ile bu ücret 2102’ye yükselmiştir.

Ukrayna Asgari Ücreti Ne Kadar

Ukrayna’da Hayat Şartları Nasıl?

Ukrayna iş olanakları bakımından özellikle turizm sektöründe oldukça fazladır. Çünkü Ukrayna, diğer Avrupa ülkelerine göre daha ucuz bir ülke olmasından dolayı birçok turist ağırlamaktadır. Çalışmak isteyenler Ukrayna yaşam maliyetlerini merak etmektedir. Yukarıda da belirtiğimiz gibi Ukrayna’nın diğer ülkelere oranla daha uygun olduğunu açıklamıştık. Peki, Ukrayna asgari ücretleriyle geçim sağlamak mümkün müdür?

Ukrayna’nın maliyetleri ve yaşam standartları oldukça uygundur. Bu bağlamda göçmenlerin tercih ettiği ülkelerin başında yer alır. Ukrayna’da özellikle Türk göçmenlerin sayısı oldukça fazladır. Ukrayna’daki halk Türkleri tanımaktadır ve iyi iletişim içerisindedirler.

Ukrayna’da yaşam maliyetlerini daha iyi anlamak için Türkiye ile karşılaştırılmak gerekirse; Ukrayna’da gıda maliyetleri Türkiye’ye göre daha ucuzdur. Ortalama bir evin fatura ücretleri yaklaşık 50 dolardır. Ulaşım maliyetleri bakımından da uygun olduğu söylenebilir. Ukrayna’da pahalı olarak diyebileceğimiz tek şey giyim sektörüdür.

Bir Cevap Yazın

  1. Ukrayna Asgari Ücreti Ne Kadar için yorumda bulun

    Ukrayna Asgari Ücreti Ne Kadar için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Ukrayna Asgari Ücreti Ne Kadar için ilk yorumu yapabilirsin.