Kira çarpanı nedir, nasıl hesaplanır?

İnsanların ev alma kararını verirken dikkat ettikleri en önemli husus: Kira çarpanı!

Uzun yıllar boyunca para biriktirip nihayet bir ev satın almaya yetecek kadar birikime ulaştığınızı varsayalım. Günümüzde satın alacağınız en kötü evin dahi en az 150-200 bin lira değerinde olacağını hesaba katarsak, bu kadar parayı getirisi yüksek bir bölgedeki eve yatırmanız akıllıca olacaktır. Özellikle yatırım amaçlı ev satın alıp kiraya veren, bu kira getirisiyle çalışmadan para kazanmanın hazzını yaşayan insanların ev alma kararını verirken dikkat ettikleri bir husus var: Kira çarpanı!

Kira çarpanı değeri, bir evin gerçekte ne kadar değerli ve yatırım yapmaya uygun olduğunu gösteren en önemli kriterlerden birisidir. Bir ev veya dükkanın bulunduğu muhit, etrafındaki kamu binaları ve ulaşım ağları kadar kira çarpanı da önem taşır. Hesaplaması gayet kolay olan kira çarpanını yaklaşık 5 dakikada öğrenebilir, sonrasında ise bu değere göre detaylı analizlerinizi yapmaya devam edebilirsiniz.

Elde ettiğiniz sonuç çok düşükse…

Eğer kira çarpanı çok düşükse muhtemelen satın almak istediğiniz konutun fiyatı aşırı derecede pahalıdır. Yapmış olduğunuz yatırım kendini çok daha uzun sürede amorti eder. Ancak kira çarpanı yüksekse bu her zaman için iyiye işarettir. Etrafınızdaki ev ve işyerlerini bu çarpan hesaplamasına tabi tutarak gerçek kıymetini takdir etmeye hemen başlayabilirsiniz. Üstelik hesaplaması gayet kolay!

Kira çarpanı hesaplama yöntemi

İşte kira çarpanı hesaplaması yapılırken kullanılan o sihirli formül:

Konutun veya işyerinin satış fiyatı / Yıllık kira gelir = Kira çarpanı

Daha iyi anlaşılması için aşağıdaki gibi bir örnekle açıklayalım:

750 bin TL’ye satılan bir işyeri / Yıllık 110 bin lira kira getirisi = 6.82 kira çarpanı

Diyelim ki bu yöntemle kira çarpanını buldunuz, ancak bu çarpan değerinin iyi mi kötü mü olduğundan pek emin değilsiniz. Etraftaki benzer nitelikte daire veya işyerlerinin kira çarpanını 6.75 olarak bulduysanız, gözünüze kestirdiğiniz menkulün gerçek ederini aşağıdaki yöntemle hesaplayabilirsiniz:

Kira çarpanı X yıllık kira getirisi = Menkulün gerçek değeri

Örnekle açıklamak gerekirse:

6.75 X 68 bin TL= 459 bin TL

Eğer bu konut 695 bin TL fiyatla satışa sunulmuşsa paranızı daha değerli, geri dönüşü çok daha hızlı olan seçeneklere yatırabilirsiniz,

Bir Cevap Yazın

  1. Kira çarpanı nedir, nasıl hesaplanır? için yorumda bulun

    Kira çarpanı nedir, nasıl hesaplanır? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Kira çarpanı nedir, nasıl hesaplanır? için ilk yorumu yapabilirsin.