Kira Kredisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kira kredisi, yurt dışında başarıyla uygulanan sistemlerden birisidir. Bu sistem ülkemizde de yapılmaya başlandı. Yazımızda sizlere “Kira kredisi nedir, nasıl alınır?” gibi merak edilen soruların cevaplarını paylaşacağız.

Kira kredisi, kiracılar ve ev sahipleri içi yeni bir dönemin kapısını açmaktadır. Kira kredisi kullanarak bir ev kiralamanız mümkündür. Aynı zamanda eğer evinizi kiraya veren bir ev sahibiyseniz evinizin kirasını 12 aylık peşin alıyorsunuz. Bunun yanı sıra kiranızı sigortalayarak güvence altına da alabiliyorsunuz.

Kira Kredisi Nedir?

Kira kredisi, yurtdışında uzun zamandır uygulanan ülkemizde ise yeni uygulanmaya başlamış olan bir kredi türüdür. Bu kredi hem kiracılara hem ev sahiplerine alternatif bir ödeme yöntemi sunuyor. Kira kredisiyle ev sahipleri evin bir yıllık kira bedelini ve depozito ücretini bankadan peşin olarak alıyor. Fakat burada ev sahibi kirasını bankadan peşin olarak aldığı için konutunu, değerinin yüzde 15’i civarında daha az bir rakama kiralıyor.

Kira kredisiyle kiracılar ise bir yıllık kira bedellerini bankaya ödüyorlar. Aynı zamanda kiracı yıl içerisinde sakatlık veya işsizlik gibi durumlarla karşı karşıya kaldıysa banka, ev sahibine aylık kiranın yüzde 80’i gibi bir ücreti ödüyor.

Kira Kredisini Kimler Kullanabilir?

Kira kredisinin kullanımında henüz bir kısıtlama bulunmamaktadır. Kiracılar ve ev sahipleri beraber anlaşabildikleri sürece kira kredisini kullanmak mümkündür. Kira kredisinin sayesinde ev sahibi yıllık kira bedelini peşin olarak alıyor. Kiracı ise oturmak istediği konutu yüzde 15’i oranında daha avantajlı olarak kiralıyor. Ek olarak işlemi olacağı için kiracı evde oturduğu süre boyunca bir durumdan dolayı işsiz kalması veya sakatlanması halinde kirayı ödemeye devam ediyor. Bu şekilde ev sahipleri bir aksaklık yaşanmadan kiralarını almaya devam ediyorlar.

Hangi Bankalardan Kira Kredisi Alabilirim?

Ülkemizde kira kredisi veren bankaların sayısı her geçen gün artış gösteriyor. Kira kredisine olan talebin artış göstermesi halinde bu kredi türünü sunan bankaların sayısında da artış olması bekleniyor.

Kira kredisini kullanıcılarına sunan bankalardan birisi; Türk Ekonomi Bankası’dır. Banka, bu krediyi Kira Finansmanı Kredisi adı altında kullanıcılarına sunmaktadır. Kredi tahsis ücreti olmadan üç ay ertelemeli ve yüzde 1.20 faiz oranıyla sunuluyor.

Konut Kira Finansmanı adı altında kira kredisini sunan bankalardan birisi de Albaraka’dır. Banka, bu krediyi 12 ay eşit taksitli ve 12 ay vadeli olarak sunmatadır.

Kira kredisini kullanabileceğiniz bir diğer ise Türkiye Finans’tır. Türkiye Finans yüzde 1.39 kar oranıyla Peşin Kira Finansmanı’nı kullanıcılarına sunuyor.

 

Bir Cevap Yazın

  1. Kira Kredisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler için yorumda bulun

    Kira Kredisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Kira Kredisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler için ilk yorumu yapabilirsin.