Online Bankacılık Güvenlik İpuçları

Online bankacılık, para yönetimini eskisinden çok daha kolay hale getirdi. Paramızı transfer etmek için bankayı ziyaret etmemize veya bakiyenin ne olduğunu bilmek için bir sonraki kağıt ekstresini beklememize gerek yok. Tüm bu bilgiler parmaklarımızın ucunda. Ancak çevrimiçi bankacılık işleri bizim için kolaylaştırırken, hırsızlar için işleri de kolaylaştırdı.

Suçluların artık birinin banka hesabını soymak için bir soygun planlamasına gerek yok. Yapmaları gereken tek şey, korumanızın düşmesine izin vermenizi ve kişisel bilgilerinizi ifşa etmenizi veya bilgileri toplayacak bir virüs göndermenizi beklemek. Bir hırsızın bir sonraki kurbanı olmaktan kaçınmanın tek yolu, kişisel bilgilerinizi dikkatlice korumak ve her zaman bu online bankacılık güvenlik ipuçlarını uygulamaktır.

Banka Hesaplarınıza Halka Açık Wi-Fi Üzerinden Erişmeyin

Halka açık bir Wi-Fi ağındayken, bilgisayar korsanları bilgisayarınıza daha kolay erişebilir ve kişisel bilgilerinizi ondan çalabilir. Parolalı güvenli bir Wi-Fi ağında değilseniz veya kendi cep telefonu veri bağlantınızı kullanmıyorsanız, bankanızın web sitesine asla bir bilgisayar, tablet veya cep telefonu aracılığıyla erişmemelisiniz. Bu hırsızlar için çok daha zordur, bu nedenle bilgilerinizi daha güvende tutar.

Giriş Bilgilerinizi Kaydetmekten Kaçının

Bazı web siteleri, oturum açma bilgilerinizi ileride kullanmak üzere kaydetme seçeneği sunar, ancak birisi sizden sonra bilgisayarınızı veya mobil cihazınızı kullanırsa, banka hesaplarınıza erişebilir. En azından bunun olmasını önlemeye yardımcı olmak için, birçok bankacılık sitesi artık belirli bir dakika hareketsiz kaldıktan sonra zaman aşımına uğrar ve bilgilerinizi kaydetmez.

online bankacılık güvenlik

Güçlü Parolalar Kullanın ve Bunları Sık Sık Değiştirin

Güçlü parolalar, büyük ve küçük harflerin, sayıların ve simgelerin karışımına sahiptir. Artık birçok banka, çevrimiçi hesaplarınızın bu gereksinimleri karşılayan bir parola taşımasını zorunlu kılmaktadır. Ayrıca, şifrenizi birkaç ayda bir değiştirmeli ve tüm çevrimiçi hesaplarınız için farklı şifreler kullanmalısınız, böylece bilgisayar korsanları bilgilerinize erişimde daha zor zamanlar geçirsin.

Mümkün Olduğunda İki Faktörlü Kimlik Doğrulama Kullanın

İki faktörlü kimlik doğrulama, şu anda birçok bankanın sunduğu bir sonraki güvenlik seviyesidir. Genellikle, bankanıza telefon numaranızı verirsiniz ve çevrimiçi olarak oturum açtığınızda bir kod gönderir. Bazı bankalar ayrıca e-posta veya telefon görüşmesi yoluyla bir kod istemenize de izin verir. Giriş yapmak için şifrenize ek olarak bu kodu da girmelisiniz. Bu şekilde, birisi şifrenizi çalmış olsa bile, hesaplarınıza erişemez. Atlamak için başka bir çember, ancak paranızı güvende tutmanıza yardımcı olabilir, bu yüzden bankanız sunarsa ayarlayın.

Bilgisayarınızı Güncel Tutun

Eski bilgisayarlar ve mobil cihazlar, kişisel ve finansal verilerinizi en son bilgisayar virüslerine karşı korumak için yeterince güvenli olmayabilir. Bilgisayarınıza bir virüs bulaşmışsa, bir bilgisayar korsanı, paranız gidene kadar siz bilmeden banka hesaplarınıza erişebilir. Bilgisayarınızın önerilen güncellemelerini her zaman kullanılabilir olduklarında hemen gerçekleştirin ve bilgisayarınıza antivirüs yazılımı yükleyin.

Bir Cevap Yazın

  1. Online Bankacılık Güvenlik İpuçları için yorumda bulun

    Online Bankacılık Güvenlik İpuçları için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Online Bankacılık Güvenlik İpuçları için ilk yorumu yapabilirsin.