Kişisel Bütçe Nasıl Yapılır?

Kişisel bütçe bireysel olarak kişinin giderlerini hesaplayıp kendine ayırmış olduğu paradır. Kişisel bütçesini bilinçli bir şekilde yapan insanlar hayatı boyunca asla sıkıntı çekmeyen insanlardır. İnsanlar giderlerinin ne olduğu bildiği zaman ona göre hareket ederler. Sabit bir maaş alan kişiyseniz aylık mutfağa veya harcamalarınıza ne gittiğini çok iyi bilirsiniz. Ancak bilinçsiz bir şekilde harcama yapan kişiler bunu takip edemez. Çünkü onların kendilerine belirlemiş oldukları ve uygulayamadıkları kişisel bir bütçeleri yoktur. Bunun içinde ay sonunu getiremezler. Sürekli parasız kalırlar. Kişisel bir bütçe oluşturmak için ilk yapmanız gereken elinize bir kâğıt kalem almanız olmalıdır. İlk önce kişisel bütçenin ikiye ayrıldığını bilmeniz gerekmektedir. Giderler ve gelirler olarak kişisel bütçe iki gruba ayrılır.

Kişisel Bütçe

 Ailenizle veya dostlarınıza nasıl gün içerisinde zaman ayırabiliyorsanız kişisel bütçenize de zaman ayırmanız gerekmektedir. Bunun için her gün kafanızı meşgul etmenize gerek yoktur. Ayın belirli günlerinde kişisel bütçenizi oluşturabilirsiniz. İlk önce yukarıda belirtildiği üzere elinize kâğıt ve kaleminizi alın. Daha sonra aylık gelirlerinizi yazınız. Çalışan bir birey iseniz maaşınızı veya öğrenci iseniz aylık aldığınız bursları ya da ailenizin göndermiş oldukları parayı yazın. Yani kim olursanız olun gelir listenizi yapınız. Her ay mutlaka yapmanız gereken gelen paranızın %10’unu biriktirmek olmalıdır. yaparak geleceğinize de katkı sağlamış olursunuz. Daha sonra aylık giderlerinizi not almanız gerekmektedir. Ev kirasını, aylık gıda harcamalarına ayırdığınız bütçeyi, aylık gelen faturaların ne kadar geldiğini, eğitime giden masrafları, ay içerisinde almış olduğunuz kıyafetlere vermiş olduğunuz paraları, kişisel harcamalarınızı vs. gibi giderlerinizi yazınız. Bütçenizi ay içerisinde iki kez kontrol etmeniz en uygunudur. Sürekli olarak bütçeye bakarak bütçeniz ne azalır nede artar. Paranızın geldiği gün bütçenizi oluşturabilirsiniz ve ay sonuna doğru yapabilirsiniz.

Hayatınıza düzen getirirseniz emin olun ki siz daha çok mutlu olacaksınız ve birkaç kez yaparak artık bunu bir rutin haline getirmiş olacaksınız. Bu ay kıyafete toplam 200 TL harcadıysanız mutlaka diğer ay bunu indirmeye çalışınız. Bilinçsiz alışverişten kaçınınız. Çok sıklıkla dışarıda vakit geçirmemelisiniz. Her zaman evde durulacak gibi bir kaide tabii ki de yok ancak her şeyin bir dozu vardır. Paranızın ne kadar geldiğini ve ne kadar gittiğini bilirseniz işinizde de okadar disiplinli olmuş olursunuz. Kişisel bütçe oluşturarak hem paranızı hem de hayatınızı düzene sokmuş olacaksınız. Unutmayın ki her şey sizin elinizde.

Bir Cevap Yazın

  1. Kişisel Bütçe Nasıl Yapılır? Kişisel Bütçe Nasıl Yapılır? için yorumda bulun

    Kişisel Bütçe Nasıl Yapılır? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Kişisel Bütçe Nasıl Yapılır? için ilk yorumu yapabilirsin.