Öğrenciyken para biriktirmenin yolları

Başka bir şehirde öğrenim görüyorsanız, burs için çaldığınız tüm kapılar yüzünüze kapanmışsa, ailenize daha fazla yük olmak istemiyor ve paranızı biriktirerek idareli kullanmak istiyorsanız doğru yerdesiniz! Bu yazıda öğrenciyken biriktirmek için kullanabileceğiniz en faydalı taktikleri sizin için sıraladık.

Hazırsanız başlayalım!

Kitap satın almadan önce uzun uzun araştırın

Üniversitede ders aldığınız hocalarınız sizden bazı kitaplar satın almanızı isteyebilir. Özellikle hukuk, iktisat, işletme ve tıp fakültelerinde okuyanların alması gereken bu kitaplar bazen çok pahalı olabilir.

Sıfır kitap satın almak yerine fakültenin etrafındaki fotokopicileri gezerek almanız gereken kitabın kopyasının olup olmadığını öğrenin. Eğer buradan bir sonuç çıkmazsa ikinci el veya ödünç kitap aramak için Facebook’taki gruplara göz atmanın faydası olabilir.

Otlakçılığa son verin

Sigara içiyorsanız “Bi dal versene kanka” diyen otlakçılar sizi canınızdan bezdirebilir. Her geçen gün daha da pahalılaşan sigara fiyatları, öğrenciler için ciddi bir gider kalemi oluşturabilir. Bu yüzden eğer bırakabiliyorsanız sigarayı bırakın.

Bunun dışında kafede çay içerken veya dışarda yemek yerken kahramanlık yapıp “Hesabı ben öderim” diye kendinizi öne atmayın. Eğer çok samimi arkadaşlarınızla birlikte değilseniz bu iyi niyetiniz suistimal edilebilir. Sonuçta siz öğrencisiniz, patron değil.

Evinize bir arkadaş daha alın

Yurt veya apart yerine öğrenci evinde kalıyorsanız, en büyük giderlerinizden birini oluşturan kira masrafını bölüşmek için sevdiğiniz bir arkadaşınızı kiraya ortak edebilirsiniz. Evinizin bir odasını vereceğiniz arkadaşınız sayesinde her ay 200-300 lira tasarrufa geçebilmeniz mümkün.

Yemek yapmayı öğrenin

Dışarda yediğiniz 3 liralık tavuk dönerler ilk etapta size karın doyurmak için gayet makul bir yöntemmiş gibi gelebilir. Ancak mutfak malzemelerini kendiniz satın alarak çok daha uygun maliyetler karşılığında beslenme ihtiyacınızı giderebilirsiniz. Mesela makarna, öğrenci evlerinin vazgeçilmez yemeğidir.

İkinci el satın alın

Dizüstü bilgisayarınızın hoparlörü mü bozuldu? Yeni bir hoparlör taktırmak yerine ikinci el harici bir hoparlör satın alın. Ev eşyaları için spotçu ve ikinci el eşyacıları dolaşabileceğiniz gibi, internet üzerinden de bu tür uygun fiyatlı ev eşyalarını temin edebilmeniz mümkündür. Freecycle grupları bunun için idealdir.

Bir Cevap Yazın

  1. Öğrenciyken para biriktirmenin yolları için yorumda bulun

    Öğrenciyken para biriktirmenin yolları için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Öğrenciyken para biriktirmenin yolları için ilk yorumu yapabilirsin.