Konut Kredisi Alma Yolları

Konut sahibi olmak ülkemizdeki neredeyse tüm bireylerin en çok istediği ve arzuladığı şeylerden biridir. Bu sebeple her yıl milyonlarca insan hayallerinde ki eve sahip olabilmek için konut kredisine başvurmakta ve bu konuda ki ilk adımlarını atmaktadırlar.

Konut kredisi almak için öncelikle bankaların bu alanda uyguladığı mevcut faizleri detaylı bir şekilde incelemeniz gerekmektedir. İnceleme sonrasında en uygun kredi için istediğiniz bankadan başvurunda bulunabilirsiniz.

Konut kredisi konusunda bilmeniz gereken en önemli husus, evin toplam değerinin en fazla %75’i için kredi alabileceğinizdir. Kalan %25’lik kısmı kendiniz karşılamanız gerekiyor. Fakat bu durumla alakalı birkaç alternatif yöntemde mevcuttur.

Konut Kredisi Nasıl Alınır?

Detaylı kredi araştırılması yapıldığında bu yöntemlerden ilkini evin ekspertiz değerini yüksek göstermek olarak bahsedebiliriz. Evinizin mevcut değerini ekspertiz ile yüksek gösterdiğinizde alacağınız %75’lik kısım aslında evin toplam parasını karşılayacaktır. Bu şekilde %25’lik kısmın nakit olarak verilmesi huşunda kolaylık sağlamış olursunuz.

Aynı zaman da ipotek yöntemi ile de kolay bir şekilde ev kredisi sahibi olabilirsiniz. Eğer üzerinize kayıtlı herhangi bir mülkünüz var ise bu mülkü ipotek ettirerek peşinatsız bir şekilde kredinizi çekebilirsiniz. Yine bu yöntemde nakit sıkıntısı çeken insanların kullandığı en çok tercih edilen kredi çekme yöntemlerinden biridir.

Bunun haricinde 3. Bir yol olarak ise evin %75’i için konut kredisi kullandıktan sonra, kalan %25’lik kısmı içinde başka bir bankadan kredi çekmek sayılabilir. Bu hizmeti Akbank, Türkiye Ekonomi Bankası (TEB), QNB Finansbank, İş Bankası ve Ziraat Bankası sunmaktadır.

Bu 3 yöntem günümüzde konut sahibi olmak isteyen bireylerin en çok tercih ettiği yöntemler arasında yer almaktadır.

Ayrıca Peşinatsız kredi alabilmenin ikinci bir yöntemi ise mülkün size ait olup olmamasına bakmaksızın ipotek yöntemidir. Eşinizin dostunuzun ya da akrabanızın mülkünü ipotek ettirdiğinizde %75’lik bir konut kredisinin yanı sıra kalan %25’lik kısım içinde ipotekle ihtiyaç kredisi çekebilir ve almak istediğiniz evin tamamı için nakit paraya sahip olmuş olursunuz. Yine bu yöntemde son zamanlarda insanların ev sahibi olmak için kullandığı yegane sistemlerden biridir.

 

Bir Cevap Yazın

  1. Konut Kredisi Alma Yolları için yorumda bulun

    Konut Kredisi Alma Yolları için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Konut Kredisi Alma Yolları için ilk yorumu yapabilirsin.