Araç Satış Noter Ücreti 2022 Yılında Ne Kadar Oldu

Son zamanlarda araç satış noter ücreti  2022 yılında ne kadar oldu sorusu çok fazla sorulmaktadır. 2021 fiyatları için belli bir ücret belirlenmiştir. Araç alım satım işlemlerinde sıfır araç tescilli için 200 TL. İkinci el araç plakası değiştirmeden 301 TL. İkince el araç plakası değişirse 301 TL. Noter ihtarname ücretleri ise 155 TL ve 1.000 TL arasındadır.  Yeni düzenlemelere göre araç satışında plaka değiştirme işlemi yapılması ve yapılmaması durumunda ise devir ücreti aynı şekil kalmaktadır. Plaka basım ücretlerinde ise plaka basım yerine işçilik ücretine bağlı kalarak değişiklik gösterilmektedir. Noter ihtarname ücretlerinde ihtarname durumuna göre değişiklik göstermektedir. İhtarname ücretinin asgari tutarı ise 155 TL olup en yakın olan noter şubesinden işleminize göre noter ihtarname ücretini de öğrenebilirsiniz. Noter araç satış masraf kalemleri ise evrak bedeli 148.50 TL, noter ücreti 54 TL, belge baskı ücreti 22 TL olarak belirletilmiştir.

Araç Satışında Noter İçin Gerekli Evraklar

Satış işlemlerini başlatmadan önceki evrede gerekli olan bütün belgeleri hazırlayın. Belgelerin büyük bir çoğunluğunu satıcının toplaması gerekir. Noterde araç satışında noter için gerekli  evraklar kısmını şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Ruhsat ve trafik belgesi (kayıp olması durumunda geçici olarak tescil belgesi)
  • Noter satış belgesi
  • Geçerli kimlik belgesi (nüfus cüzdanı, ehliyet, pasaport)
  • Vekâletname (eğer işlemler vekil aracılığıyla yapılacaksa)
  • Vergi numarası (aracın tüzel kişiliklere satışı yapılacaksa)
  • Plaka numarası
  • İmza sirküsü (tüzel kişiler)

 

Notere Gitmeden Yapılması Gerekenler

Motorlu taşıt borcunuzu sorgulatın. Notere gitmeden yapılması gerekenler  için ise şuan ki yıl ve önceki dönemlere ait herhangi MTV borcunun bulunmaması gerekmektedir. Aracın üzerinde bulunan borçlar kısmında devir işlemlerine başlamasına imkan vermemektedir. Vergi daireleri veya bankalar üzerinden MTV borcu ödenebilmektedir. Aracın muayenesini yaptırmanız gerekecektir.  Araç satışını engelleyen en kritik noktalardan biri ise aracın muayenesinin yapılmamış olmasıdır. Öncelikle aracın muayenesi yapılmalı daha sonra noter satış işlemi yapılmalıdır. Adres kayıt sistemini kontrol ediniz. Noterde araç satış işlemleri  gerçekleştirilirken alıcı ve satıcının nüfus bilgileri Nüfus Müdürlüğü adres kayıt sisteminden alınmaktadır. Yurt dışında yaşayan vatandaşların ise üstüne kayıtlı araçların satışında da 2 adres bilgisi yer almalıdır.

Bir Cevap Yazın

  1. araç satış noter ücreti Araç Satış Noter Ücreti 2022 Yılında Ne Kadar Oldu için yorumda bulun

    Araç Satış Noter Ücreti 2022 Yılında Ne Kadar Oldu için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Araç Satış Noter Ücreti 2022 Yılında Ne Kadar Oldu için ilk yorumu yapabilirsin.