Kredi Notu Neden Düşer?

Bankalardan yaptığımız işlemler sırasında büyük önem taşır. Özellikle kredi ve kredi kartı başvurularında ilk bakılan kıstas kredi notudur.

Kredi notu, bankalardaki sicilinizdir diyebiliriz. Bu sicil ne kadar yüksek olursa bankaların sizlere tanıdığı imkanlar da o kadar yüksek olacaktır. Fakat elinizde olmadan yaptığınız birkaç işlem sizin kredi notunuzun düşmesine sebep olabilir. aralığı 0 ile 1900 arasıdır. 1300’ün altındaki kredi notlarını bankalar genellikle olumsuz değerlendirir. Bu yüzden kredi notunuzun düşmemesine dikkat etmelisiniz. Yazımızda sizlere kredi notunun düşmesinin sebepleri hakkında bilgi vereceğiz.

Kredi Kartı Borcunu Geç Ödemek veya Sürekli Asgari Tutarı Ödemek

Kredi notunuzu etkileyen en önemli faktörler arasında kredi kartı kullanımınız gelir. Kredi kartı borcunuzun son ödeme tarihini 1 gün dahi geciktirseniz ne yazık ki kredi notunuz düşüşe geçecektir. Sadece kredi kartı borcunuzu geç ödemeniz değil kredi kartı borcunuzu sürekli asgari tutar üzerinden ödemeniz de kredi notunuzun düşmesindeki en büyük sebepler arasındadır.

Kredi Taksitlerini Geciktirmeniz

Kredi notunuzu etkileyen bir diğer önemli faktör kullandığınız kredilerdir. Kredi taksitinizi bir gün dahi geciktirseniz kredi notunuz olumsuz etkilenecektir. Bu yüzden kredi taksitlerinizi düzenli ödemeye dikkat etmelisiniz. Kredi taksitinizi sürekli düzensiz öderseniz sonucunda faiziyle beraber daha yüksek tutarlar ödemek zorunda kalırsınız.

Sürekli Kredi Başvurusu Yapmak

Acil krediye ihtiyacınız varsa ve bankalara sürekli kredi başvurusunda bulunuyorsanız bu da kredi notunuzu düşürecektir. Olumsuz sonuçlanan kredi başvurunuzun ardından bir süre kredi başvurusu yapmamanızı tavsiye ederiz.

Faturalarınızı Geç Ödemeniz

Son yapılan değişikliklerle beraber artık faturalarınızı ödeme aralığınızda kredi notunuzu etkileyen faktörler arasında girdi. Özellikle operatörlere ait cep telefonu faturanızı ve internet faturanızı geç ödemeniz kredi notunuzu direk etkileyecektir. Kredi notunuzun düşmemesi için faturalarınızı düzenli ödemeye çalışmalısınız.

Bankalarda Hiçbir İşlem Yapmamak

Bankalar sizin güvenilir bir müşteri olduğunuzu anlamak için işlem yapmanızı isterler. Eğer bankalardan kredi kartı veya kredi kullanmıyorsanız kredi notunuz yüksek olmayacaktır. Sonuçta sizlerin bankalardaki güven puanınızdır. Hiçbir işlem yapmadığınız takdirde bankalar sizi tanıyamayacaktır. Buda kredi notunuzun düşük olmasına sebep olacaktır.

Bir Cevap Yazın

  1. Kredi Notu Neden Düşer? için yorumda bulun

    Kredi Notu Neden Düşer? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Kredi Notu Neden Düşer? için ilk yorumu yapabilirsin.