Kredi Puanı Nedir? Ne İşe Yarar?

Yeni bir kredi çekme talebinde bulunduğunuzda hangi bankaya giderseniz gidin; kredi puanınızın bir diğer deyişle kredi notunuzun banka tarafından değerlendirildiğini ve kredi notunuzun düşük olması durumunda kredi alamadığınızı biliyor muydunuz?

Şayet; kredi çekmek istemenize rağmen kredi alamıyorsanız; bunun en önemli nedeninin kredi puanınızın yetersizliği olduğunu söyleyebiliriz.

Bu yazımızda kredi puanı nedir? Kredi puanı ne işe yarar? sorularını kısaca yanıtlamak ve kredi puanınızı nasıl yükseltebileceğinize değinmek istiyoruz.

Kredi Puanı Nedir?

Finansal geçmişinizin ortak bir kuruluşta analiz edilmesi sonrası size verilen nota kredi notu yani kredi puanı denir.

Ülkemizde KKB isimli kuruluşta toplanan kredi notu; bankalara müşterileri hakkında detaylı bilgi edinebilme imkanı tanır. Her bankanın kendine özgü bir kredi puanlama sistemi olabileceği gibi ülkemizde hemen hemen bütün bankalar KKB isimli kuruluştaki kredi puanlama sisteminden yararlanır.

Kredi Puanı Ne İşe Yarar?

Bankalara ve diğer finansal kuruluşlara bireysel ve kurumsal müşterilerinin finansal geçmişleriyle ilgili bilgi edinme şansı sunan kredi puanı; müşterilerin olası risk durumlarının çıkarılmasını sağlıyor.

Bankalar için son derece önemli bir değerlendirme ölçütü olan kredi puanı kapsamında bankalar; hangi müşterilerine kredi verip vermemeleri gerektiğine daha kolay bir şekilde karar veriyorlar. Tüm finansal kurumlar için gelir durumu, ek gelir, çalışan hane halkı vb. diğer bilgilerden bile önde gelen bir değerlendirme ölçütü olan kredi notu; ülkemizde Findeks tarafından belirleniyor.

Kredi puanınızı öğrenmek adına Findeks.com adresini hemen tıklayabilir; TC kimlik numaranız yardımıyla kredi puanınızı öğrenebilirsiniz.

Kredi notunuzu yükselttiğiniz takdirde bankaların kefilsiz ve anında kredi imkanlarından dilediğiniz zaman yararlanabilir; kredi kartınızın limit arttırılmasına yönelik talebinizin olumlu bir şekilde yanıtlanmasını sağlayabilirsiniz.

Peki; kredi puanınızı yükseltmek için neler yapmanız gerekiyor?

Kredi Puanı Nasıl Yükseltilebilir?

  • Kredi puanınızın her daim yüksek olması adına hesap kesim tarihinden sonraki süreçte son ödeme günü gelmeden tüm kredi kartı borcunuzu ödemelisiniz. Bu noktada her daim asgari kredi borcunuzu ödemekle yetinmemelisiniz. Aksi halde Findeks tarafından kredi puanınızın ciddi anlamda kırılmasına neden olabilirsiniz.
  • Turkcell, Avea, Vodefone vb. fatura borçlarınızı mümkün olduğunca gecikmeden kredi kartınızın otomatik ödeme seçeneği ile ödeyin.
  • Kendi faturalarınızın yanı sıra ailenizin faturalarını da otomatik ödeme kapsamında fatura günü gelir gelmez ödeyin.
  • Borçlarınızı düzenli olarak ödediğiniz, gecikmeye gitmediğiniz takdirde bankaların 3-5 BİN TL kefilsiz kredi vb. imkanlarından kolaylıkla yararlanabilir; pek çok bankanın gözüne girmeyi başarabilirsiniz.

 

 

 

Bir Cevap Yazın

  1. Kredi Puanı Nedir? Ne İşe Yarar? için yorumda bulun

    Kredi Puanı Nedir? Ne İşe Yarar? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Kredi Puanı Nedir? Ne İşe Yarar? için ilk yorumu yapabilirsin.