Kripto Oyun Nedir?

Sadece birkaç kısa yıl içinde kripto para, hayal gücümüzü ele geçirdi ve parayı düşünme ve kullanma şeklimizi değiştirdi. Kripto daha yaygın hale geldikçe, oyun geliştiricileri, blockchain teknolojisine dayalı oyunlar geliştirerek dikkat çekmeye başladı.

Kripto oyun endüstrisi henüz emekleme aşamasında olmasına rağmen, sadık bir takipçi kitlesi kazandı. Merkezi olmayan oyun, oyunculara geleneksel oyun ekosistemlerinde ulaşılması imkansız bir özgürlük vaat ediyor. Kripto oyunlarının nasıl çalıştığını ve bu yeni tür için geleceğin neler getireceğini öğrenmek için okumaya devam edin.

Blockchain Üzerine İnşa Edilen Oyunlar

Kripto oyunları, blok zinciri teknolojisini iki yoldan biriyle kullanır. Bütün bir oyun bir blok zinciri üzerine inşa edildiğinde, oyun içindeki her etkileşim yeni bloklar olarak saklanır ve doğrulanabilir. Diğer oyunlar, NFT’leri yalnızca oyun içi varlıkları temsil etmek için kullanır ve oyuncuların görünümleri, silahları, evcil hayvanları ve daha fazlasını gerçek dünya parasıyla satın almasına, takas etmesine ve satmasına olanak tanır. Bu oyunların tümü, özellikle geleneksel video oyunlarına kıyasla, ademi merkeziyetçilikleri ile karakterize edilir.

Blockchain Oyunlarını Oynamaya Nasıl Başlanır?

Kripto oyunları oynamaya başlamak için kripto para birimi satın almanız gerekecek. Çoğu oyun Ethereum blok zinciri üzerine kuruludur, bu yüzden onları oynamak için Ether satın almanız gerekir. Fiat paranızı (devlet destekli para birimi) bir kripto değişim platformu aracılığıyla kripto para birimine dönüştürebilirsiniz. Mevcut birçok borsa var , bu yüzden ihtiyaçlarınızı en iyi karşılayanı bulmak isteyeceksiniz.

Yerel para biriminizde işlem yapan ve tercih ettiğiniz ödeme yöntemini kullanan bir kripto para borsası arayın. Elinizde Ether veya başka bir kripto para birimi varsa, onu güvende tutmak için bir kripto para cüzdanında saklamanız gerekir. Kripto borsaları gibi, kripto para birimini depolamak için birçok farklı cüzdan türü vardır. Diğer oyunlar, fiat para kullanarak jeton satın almanıza izin vererek borsaları tamamen atlamanıza izin verir. Blockchain oyunları oynamaya başlamanın son adımı, oynamak istediğiniz oyunu seçmektir.

Kripto Oyun

Ne Tür Oyunlar Mevcut?

Kripto oyunları henüz emekleme aşamasında, bu da onları belirli kategorilere yerleştirmeyi zorlaştırıyor. Ancak, size orada ne olduğu hakkında bir fikir vermek için birkaç örnek verelim.

Tahsil Edilebilir Oyunlar

Tahsil edilebilir oyunlar, blockchain ve kripto oyun dünyasının merkezinde yer alır. CryptoKitties, bu türdeki en iyi bilinen oyundur. Bu oyunda oyuncular sanal bir dünyada dijital hayvanları eğitir, toplar ve takas eder.

Rol Yapma Oyunları (RPG’ler)

Bu oyunlarda oyuncular, gerçek zamanlı savaşa girerken karakterleri doğrudan kontrol eder. Oyun, hack-and-slash veya shooter oyunlarını yansıtır. Bu oyunları oynayarak NFT’ler ve kripto ödülleri kazanabilirsiniz. Mevcut birkaç RPG tabanlı blockchain oyunu var.

Açık Dünya Oyunları

Açık dünya kripto oyunları tam da budur: kripto tabanlı varlıklarla inşa edilmiş keşfedilebilir dünyalar. Bu oyunlarda, gerçek parayla arazi parselleri satın alabilir ve arazinizi insanlar, binalar, bitkiler ve daha fazlasıyla özelleştirebilirsiniz. Hatta arazinizi gerçek parayla başkalarına satabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

  1. Kripto Oyun Nedir? için yorumda bulun

    Kripto Oyun Nedir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Kripto Oyun Nedir? için ilk yorumu yapabilirsin.