Kripto Para Nedir?

Kripto para kısacası şifreli para anlamına gelmektedir. Kripto paranın kullanım alanı internettir. Hiçbir kurum veya kişilere bağlı olmayan, bağımsız para ya da sanal para olarak da adlandırılıyor. Bu paralara kripto para denmesinin ana sebebi, sanal cüzdanlara şifreler aracılığıyla koyulup çıkarılmasıdır.

 

Kripto para ile kişiler istedikleri gibi harcama yapabilmektedirler. Aynı şekilde kripto paralar ile kurumlar gerçek para gibi satış yapmaktadırlar. Günümüzde birçok kripto para çeşidi vardır. Hatta sayılarının binleri geçtiği bilinmektedir. Bazı kripto para çeşitleri ise şu şekildedir. Bitcoin, Ripple, Ethereum, Litecoin, Monero, Neo, Dash gibi paralar kripto para çeşitlerinden biridir.

 

 Kripto Para Piyasası Nasıl Çalışmaktadır?

 

Kripto para birimi borsası, büyük firmaların ve alıcıların birleştiği bir piyasadır. Aynı şekilde bu büyük firmalar ve alıcılar çok hızlı bir şekilde işlem yapabildiklerinden, piyasa da gittikçe genişlemektedir.

 

Kripto para çeşitlerinin fazla oluşu da kripto para biriminin anlık kullanılabilmesi de bu avantajları genişletmektedir. Buradaki ana mantık coin satanlar, alıcılara veya yatırımcılara değerine göre coinleri satmaktadırlar. Coin alıcıları ya da yatırımcılar ise coinlerin değer kazanmasını bekleyerek, coinlerini tekrar satışa sunmaktadırlar. Elbette coin paraların değeri sürekli yükselme göstermediğinden bazen yatırımcılar panik olarak çok daha az değerlere coin paralarını satabilmektedirler.

 

Coin paraların değerinin yükselip düşmesi de tıpkı diğer para birimlerdeki gibi, dünyadaki gelişmelerdir. Olası olumsuz gelişmeler, kripto para biriminin değerini düşürebilmektedir. Aynı biçimde olumlu piyasalar, kripto para piyasasını da yükseltmektedir.

 

 Kripto Para Borsaları Neden Vardır?

 

Kripto para sahiplerinin, coinlerini satması için aracılık yapan borsa piyasaları bu alım satımlardan küçük miktarlarda komisyon ücreti almaktadırlar. Yani diyebiliriz ki kripto borsaları para alım satım işlemlerinin rahatlıkla yapıldığı piyasalardır. Bu borsa piyasalarında kripto paralar güvenli bir biçimde saklandığından tercih edilmektedir.

 

 Kripto Para Alınıp Satılabilecek Yerli Borsalar

 

2009 yılından beri ortaya çıkan kripto paralar kısa süre içerisinde büyük bir ilgi görmüştür. Bu ilginin ana nedeni sanal paraya duyulan ihtiyaçlardan doğmuştur. Henüz dünya genelinde resmi bir para birimi olarak kabul görülmemiştir.

 

Resmi bir para birimi olarak kabul görmeyen kripto paraların en çok bilinen borsa şirketi bitcoindir. Hükümetler tarafından henüz bir resmi para birimi kabul göremese de dev şirketler tarafından gerçek para birimi olarak kullanılmaktadır. Ülkemizde de yerli kripto para borsaları mevcuttur. İşte bazı yerli kripto para platformları.

 

Paribu: Kolay arayüzü sayesinde kolaylıkla TL olarak işlem yapabileceğiniz bir platformdur. Bütün bankaların işlemlerini yapmaktadır.

 

Bitlo: Türkiye’de en çok tercih edilen kripto para platformu olarak bilinmektedir. Kolayca üye olunabilen kripto para piyasası sitesinde işlemler de çok kolay bir şekilde yapılmaktadır. Komisyon oranları da son derece caziptir.

 

Btc Türk: Bir diğer kripto para sitesi olan BTC Türk sitesi de yine güven içerisinde yatırım yapabileceğiniz bir site olarak göze çarpmaktadır.

Bir Cevap Yazın

  1. Kripto Para Nedir? için yorumda bulun

    Kripto Para Nedir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Kripto Para Nedir? için ilk yorumu yapabilirsin.